Toma norāda, ka par zināmu piesardzību, kas saistīta ar pagaidām neskaidro inflācijas dinamiku turpmāk, liecina "Latio aprēķinātais mājokļa pircēju pārliecības indekss - lai pārdotu mājokli par tirgus cenu, 2022.gada decembrī bija vajadzīgas 70 dienas (pērn jūlijā - vien 28 dienas), bet mēneša laikā no sludinājuma publicēšanas brīža tiek pārdoti vien 5% mājokļu.
Vidējā aizdevuma summa dzīvokļa iegādei jaunajā projektā 2022.gadā sasniedza 107 000 eiro, kas liecina, ka īpašuma iegādi jaunajā projektā var atļauties ģimene, kuras ienākumi pārsniedz vidējos, norāda Toma.
Kopējais nekustamā īpašuma kreditēšanas apjoms pērn mazliet saruka - "Kredītinformācijas biroja" dati liecina, ka 2022.gadā izsniegti par aptuveni 7% mazāk hipotekāro kredītu. Toma skaidro, ka kredītņēmēji daudz uzmanīgāk izvērtē to, kāda veida īpašums ģimenei būs nepieciešams, lai nemaksātu kredītmaksājumu un uzturēšanas maksu par liekiem kvadrātmetriem. Šo piesardzību vēl vairāk nostiprina Eiropas Centrālās bankas kredītlikmju paaugstināšana, kas sadārdzina aizņemšanos visā Eiropā.
Toma prognozē, ka 2023.gadā būsim liecinieki tam, kā jauni risinājumi ēku būvniecībā spēj vēl vairāk paaugstināt to energoefektivitāti. Tas izriet gan no pieprasījuma tendencēm, gan būvniecības prasībām. Starp šādiem risinājumiem Toma min efektīvas rekuperācijas sistēmas, zemgrīdas apsildes sistēmas radiatoru vietā, saules paneļi uz daudzdzīvokļu namu jumtiem koplietošanas elektrības izdevumu segšanai, kā arī zemes siltumsūkņi, kas padara ēkas apsildi neatkarīgu no fosilā kurināmā cenu svārstībām.
Jauni risinājumi, Tomas ieskatā, būs jāiekļauj dzīvokļu cenā, taču papildu ieguldījumu kompensēs zemāka uzturēšanas maksa, kā arī - augstāka īpašuma vērtība ilgtermiņā. Pēc eksperte prognozēm pretējs process būs vērojams attiecībā uz novecojušajiem, neefektīvajiem īpašumiem, kas būvēti pirms 50-70 gadiem - neveicot ieguldījumus šo namu energoefektivitātē, to cena turpinās samazināties, bet pieprasījums būs ļoti zems.
Pēc aktīvu apmēra "Swedbank" ir lielākā banka Latvijā.