C, 23.03.2023.

SPRK atļāvusi "Bite Latvija" un "Unistars" kopīgu ierobežotu radiofrekvenču joslu izmantošanu

TVNET/LETA
SPRK atļāvusi "Bite Latvija" un "Unistars" kopīgu ierobežotu radiofrekvenču joslu izmantošanu
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Shutterstock

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) atļāvusi SIA "Bite Latvija" un SIA "Unistars" kopīgi izmantot ierobežotas 1,8 gigahercu (GHz) un 3,6 GHz radiofrekvenču joslas 5G tīkla attīstībai Latvijā, informē SPRK pārstāvji.

Sadarbības īstenošanas rezultātā mobilo elektronisko sakaru lietotājiem būs ieguvumi no spēcīgas konkurences visu trīs Latvijas mobilo elektronisko sakaru tīkla operatoru starpā, piemēram, plašāks pakalpojumu klāsts un augstāka pakalpojumu kvalitāte.

Pērn 12.augustā SPRK saņēma "Bite Latvija" un "Unistars" iesniegumu, kurā abi operatori lūdza atļaut kopīgi izmantot katram jau lietošanā esošās ierobežotās radiofrekvenču joslas - 1,8 GHz un 3,6 GHz.

"Unistars" kapitāla daļas pilnībā pieder "Bite Latvija" un atbilstoši konkurences likumam abi komersanti tiek uzskatīti kā viens tirgus dalībnieks. Saskaņā ar Elektronisko sakaru likumā noteikto kopīgu ierobežotas radiofrekvenču joslas izmantošanu SPRK vērtē arī tad, ja šāda pieprasījuma iesniedzēji ir uzskatāmi par vienu tirgus dalībnieku.

SPRK vadītāja Alda Ozola norāda, ka kopīga radiofrekvenču joslu izmantošana ir izplatīta prakse Eiropas valstīs, kas nākotnē visticamāk paplašināsies. SPRK uzdevums bija izvērtēt, vai abu operatoru sadarbība saglabā esošo konkurenci mobilo elektronisko sakaru tirgū Latvijā. Šim nolūkam SPRK analizēja ieguvumus no kopīgās sadarbības, veicot pretfaktisko analīzi saskaņā ar Eiropas Elektronisko sakaru regulatora iestādes noteikto pieeju.

"Savu lēmumu esam balstījuši gan uz Eiropas Savienības, gan nacionālajiem tiesību aktiem. Secinājām, ka radiofrekvenču kopīgas izmantošanas rezultātā konkurences līmenis nesamazināsies," skaidro Ozola.

Ar šo lēmumu SPRK atļauj abiem operatoriem kopīgi izmantot tiem lietošanā esošās ierobežotās radiofrekvenču joslas. Kopīga ierobežotu radiofrekvenču joslu izmantošana palielinās to izmantošanas efektivitāti, saglabājot konkurenci starp visiem trīs lielajiem mobilā elektronisko sakaru tīkla operatoriem Latvijā. Plānotā sadarbība veicinās mobilo elektronisko sakaru pakalpojumu attīstību, radot labumu mobilo elektronisko sakaru tīkla operatoru galalietotājiem ilgtermiņā, kā arī samazinot 5G tīkla ieviešanas izmaksas, norāda SPRK.

Galalietotājiem būs iespēja izvēlēties starp vairākiem operatoriem, kuriem ir stimuls nodrošināt jaunus pakalpojumus, ieviest inovācijas un uzlabot pakalpojumu kvalitāti.

SPRK lietas izpēti veica nepilnus sešus mēnešus, paralēli organizējot gan darba sanāksmes ar abiem operatoriem un vairākkārtīgi pieprasot sniegt papildu informāciju, gan lūdzot sniegt informāciju un viedokli pārējiem tirgū esošajiem operatoriem, Satiksmes ministrijai un VAS "Elektroniskie sakari". Saskaņā ar elektronisko sakaru likumā minēto pienākumu, SPRK organizēja arī atklātu un caurredzamu publisko konsultāciju.

SPRK atgādina, ka kopīga ierobežotas radiofrekvenču joslas izmantošana nozīmē, ka to vienlaikus izmanto komersanti, no kuriem vismaz vienam ir piešķirtas vai nomas ceļā saņemtas attiecīgās lietošanas tiesības. Atbilstoši regulējumam SPRK ir jānodrošina, lai ierobežotas radiofrekvenču joslas tiek efektīvi izmantotas, un SPRK pienākums ir novērtēt, vai kopīga ierobežotu radiofrekvenču joslu izmantošana nesamazina konkurences līmeni tirgū.

TVNET jau ziņoja, ka Satversmes tiesa pēc "Unistars" pieteikuma 8.decembrī ierosināja lietu par ierobežotas radiofrekvenču joslas lietošanas tiesībām. "Unistars" vienīgais īpašnieks ir "Bite Latvija".

"Bite Latvija" 2021.gadā strādāja ar 134,58 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 20% vairāk nekā gadu iepriekš, bet kompānijas peļņa pieauga par 34% un bija 22,004 miljoni eiro.

"Bite Latvija" reģistrēta 2005.gadā, un tās pamatkapitāls ir 99 085 286 eiro. "Bite Latvija" vienīgā īpašniece ir Lietuvas "Bite Lietuva", kas ir starptautiskās aktīvu pārvaldīšanas kompānijas "Providence Equity Partners" uzņēmums.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu