VID vadītāja skaidroja, ka VID nostiprinājis praksi pie uzņēmumu pārejām nepieļaut nodokļu parādu atstāšanu vecā uzņēmuma "čaulai" un jauna uzņēmuma veidošanu bez nodokļu samaksāšanas. Tādējādi Latvijas uzņēmumi vairs nevar īstenot negodprātīgas uzņēmumu pārejas.
"Daudzi uzņēmumi domā, ka tas nebūs pamanāms, bet VID to var pamanīt. Tāpēc turpināt ar tiem pašiem darbiniekiem, to pašu darbību, tikai ar jaunu nosaukumu nebūs iespējams," teica Jaunzeme.
Pagājušajā gadā VID lēmumu skaits par negodprātīgu uzņēmumu pāreju būtiski pieaudzis - pērn konstatēti 175 uzņēmumu pārejas gadījumi un no tiem lemts piedzīt nodokļus 25,1 miljona eiro apmērā, kamēr 2021.gadā tie bija 87 VID lēmumi un 20,3 miljoni eiro papildu piedzenamie nodokļi.
Viņa uzsvēra, ka arvien labākus rezultātus devis preventīvais darbs. Piemēram, individuāli strādājot ar 53 573 uzņēmumu deklarācijām, valsts budžetam pērn novērsti zaudējumi 71,77 miljonu eiro apmērā, jo uzņēmumi deklarēja papildu pievienotās vērtības nodokli (PVN) vai nesaņēma nepamatotas PVN atmaksas.
Jaunzeme sacīja, ka praktiski izskaustas negodprātīgas PVN shēmas un tā dēvētā PVN plaisa ir zemāka nekā Eiropā vidēji. 2021.gadā PVN plaisa bija 4,9%, salīdzinot ar PVN plaisu 32,4% apmērā 2011.gadā.