C, 28.09.2023.

Izsolīts bijušās Īles muižas īpašums

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments
Foto: Jānis Škapars / TVNET

VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) rīkotā izsolē par 153 700 eiro tika nosolīts Dobeles novadā esošais kādreizējās Īles muižas īpašums, kas plašāk zināms kā VNĪ pārvaldībā esošais nekustamais īpašums "Īles sanatorija", savukārt Gulbenes novadā esošajai Mālmuižas pilij tiks rīkota atkārtota izsole, informēja VNĪ valdes loceklis Andris Vārna.

Izsolē 23 hektāru plašo īpašumu "Īles sanatorija" vēlējās iegādāties trīs pretendenti, pēc 131 veiktā izsoles soļa tā sākumcena - 88 200 eiro - palielinājās par 74%.

Pirkuma līgums ar izsoles uzvarētāju varētu tikt noslēgts aptuveni viena līdz divu mēnešu laikā pēc tam, kad pircējs būs veicis apmaksu par nosolīto īpašumu.

Vārna skaidro, ka Īles sanatorijas izsoles rezultāti liecina, ka, neskatoties uz sarežģīto ekonomisko fonu, investoriem ir noturīga interese par ieguldījumiem vēsturiskos nekustamajos īpašumos.

Īles muižas apbūve veidojusies 19.gadsimtā un 20.gadsimta sākumā, tai raksturīgs 19.gadsimta vidus muižas centra plānojums un telpiskā organizācija. Muižas vēsturiskajā apbūvē saglabājusies pils, parks, ar pārveidojumiem - stallis, veļas māja un krogs, kā arī 20.gadsimta 20.-30.gadu sanatorijas apbūves elementi - direktora māja, sauļotava un bijusī kantora ēka.

Patlaban nekustamajā īpašumā "Īles sanatorija" ietilpst 22 būves, tostarp arī valsts un vietējās nozīmes kultūras pieminekļi, tā kopējā platība ir 23 hektāru, tostarp meža zeme - 14,4 hektāru platībā. No 2007.gada līdz 2014.gada 30.maijam to pārvaldīja Labklājības ministrija. VNĪ pārvaldībā īpašums nonāca 2014.gada 30.maijā, kad Labklājības ministrija to nodeva Finanšu ministrijas valdījumā.

Savukārt nekustamajam īpašumam "Mālmuiža", kas atrodas Gulbenes novada Lejasciema pagastā, aptuveni divu nedēļu laikā tiks izsludināta atkārtota izsole un izsoles sākumcena tiks samazināta līdz 72 720 eiro. Iepriekšējās izsoles sākumcena bija 80 800 eiro.

Nekustamajā īpašumā "Mālmuiža" atrodas vietējās nozīmes arhitektūras piemineklis "Mālmuižas apbūve". Mālu muižas kungu māja celta 19.gadsimta beigās un 20.gadsimta sākumā. Īpatnējā izskata ēka ir būvēta no trim daļām - divām gandrīz paralēlām un trešās savienojošās daļas. Tās aizmugurē bijis izbūvēts balkons, kas laika gaitā zudis, bet palikusi terase ar kāpnēm. Pirmais stāvs būvēts no ķieģeļiem, bet otrais un jumta stāvs - no koka. Logu ailas un atdalošās joslas starp stāviem jeb dzega bijusi greznota ar koka siluetzāģējumiem - zobiņveida kokgriezumiem. Tikai pateicoties koka daļām, ēka ieguvusi patīkamāku izskatu. Vairāk par īpašumu iespējams uzzināt šeit.

Atbilstoši uzņēmuma stratēģijai, VNĪ ilgtermiņā uztur īpašumus, kas nepieciešami valsts pārvaldei, savukārt īpašumi, kuri publiskā sektora iestādēm ilgtermiņā nav nepieciešami un valstij rada zaudējumus, likumā noteiktajā kārtībā tiek pārdoti publiskas izsoles ceļā vai tiek izskatīta īpašumu nodošana citiem valdītājiem. Pamatkapitālā esošie īpašumi, kas rada uzņēmumam zaudējumus un kurus nav iespējams iznomāt komercnomniekiem, tiek virzīti atsavināšanai, tādejādi ļaujot tiem gūt jaunu pielietojumu.

VNĪ dibināts 1996.gadā, tā 100% akcionārs ir Finanšu ministrija.

Foto: Pamestā Īles sanatorija

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu