"Katastrofāli zaudējumi": iemesli, kādēļ Krievija karā Ukrainā zaudējusi vairāk nekā 2000 tanku

TVNET | FINANCENET
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 7
Foto: SIPA/Scanpix

Kopš pagājušā gada februāra, kad Krievija iebruka Ukrainā, Krievija zaudējusi vairāk nekā 2000 tanku. Krievijas armijai nākas likt lietā pagājušā gadsimta piecdesmito un sešdesmito gadu tankus. Lai arī tie mūsdienu karā ir ļoti vāji, artilērijas atbalsta operācijām tie ir visai noderīgi, norāda analītiķi.

Kara sākumā Krievijai bija 3000 kaujasspējīgi tanki, izdevumam “The Business Insider” atklāja Nīderlandes izpētes projekta “Oryx” dalībnieks Jakubs Janovskis, kurš palīdz sastādīt militārās tehnikas zaudējumu sarakstu. Pēc “Oryx” datiem, 31. maijā Krievija zaudējusi 2001 tanku, no kuriem ceturtā daļa joprojām ir kaujasspējīgi tanki, taču – tie nonākuši Ukrainas rīcībā. Ukrainas aizstāvji sagrābuši 544 tankus, 1238 iznīcinājuši, 106 ir smagi bojāti, bet vēl 113 tanki – pamesti.

Tādējādi Krievija Ukrainā zaudē vidēji 4,3 tankus dienā.

2021. gadā, ņemot vērā “Military Balance” datubāzi, ko sastāda Lielbritānijas Starptautisko pētījumu institūts, Krievijas bruņotajos spēkos ierindā bija 3330 tanki, no kuriem 2840 – sauszemes spēku rindās. Pārējie tanki bija gaisa desantnieku, jūras kājnieku un krasta apsardzes rcībā. “Oryx” bilst, ka zaudējumu aprēķināšanā tiek ņemti vērā tikai dokumentāri apstiprinātie zaudējumi, līdz ar to var droši apgalvot, ka Krievija karā Ukrainā ir cietusi ievērojamus zaudējumus.

Viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ Krievijas zaudējumi ir tik lieli, ir “sākotnējais iebrukuma plāns, kas bija pilnībā bezatbildīgs”, tāpat jāņem vērā arī tas, cik Ukrainas spēki efektīvi spējuši izmantot prettanku un artilērijas iekārtas. Šeit jāpiemin neapdomīgās Krievijas spēku operācijas 2022. gada maijā, kad krievu armija centās šķērsot Siverskijdonecas upi. Tā rezultātā tika zaudēti ap 80 bruņutehnikas vienību un 400 cilvēku.

Tāpat arī uzbrukums Vuhledarai 2023. gada februārī, kad Krievijas ģenerālpulkveids Rustams Muradovs pameta armiju mīnu laukā un artilērijas apšaudēs, kā rezultātā Krievija zaudēja divas elites brigādes un 103 tehnikas vienības, tostarp 36 tankus.

Tikmēr pretuzbrukumā Harkivas apgabalā pērn septembrī Ukrainas bruņotie spēki sagrāba vairāk nekā 200 tanku.

Tieši tādēļ Krievijas armija ir centusies kompensēt zaudējumus, liekot lietā aptuveni 4000 tanku, kas atradušies rezervē. Daudzi no tiem ražoti pirms 50-60 gadiem. Martā internetā bija redzamas fotogrāfijas, kurās bija redzami vilcieni, kas pārvadā T-54 un T-55 tankus, kas ražoti pirms 70-80 gadiem.

Ukraina, savukārt, zaudējusi vairāk nekā 500 tanku, tas ir, Krievijas trofejas pilnībā spējušas kompensēt zaudējumus. Zaudējumu proporcija joprojām ir Ukrainas labā, taču – tā ir mazāka nekā pērn rudenī.

Tas, ka Krievijas armija kaut ko ir mācījusies no kļūdām, apstiprina arī Džeks Votlings un Niks Reinolds no Karaliskā Apvienotā aizsardzības pētījumu centra. Krievijas tanki arvien biežāk izmanto termisko kamuflāžu, kas apgrūtina iespējas tos pamanīt. Tāpat Krievija ievērojami samazinājusi tanku klātbūtni operācijās, it īpaši pēc katastrofālās operācijas Vuhledarā.

Tādēļ lielākoties tanki tiek izmantoti artilērijas operāciju atbalstam. Pat internetā izsmietie 80 gadus vecie tanki var būt arī efektīvi, ja tos lieto pareizi, norāda eksperti.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 7

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu