Krievijai draudzīgā Ķīna apturējusi dronu piegādes; sācies deficīts

TVNET | FINANCENET
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 10
Foto: Reuters / Scanpix

Krievijas tirgū sācies bezpilota lidaparātu un to detaļu deficīts, jo Ķīna aizliegusi to piegādes, raksta "Kommersant".

Ķīnas Tirdzniecības ministrija 1. septembrī ieviesa eksporta kontroli attiecībā uz augstas veiktspējas bezpilota lidaparātiem, ko varētu izmantot arī militāriem mērķiem. Aizlieguma dēļ Ķīna uz Krieviju pārstājusi piegādāt dronus, kas ir smagāki par četriem kilogramiem, kā arī tos lidaparātus, kuru maksimālā pacelšanās masa ir sākot no 7 kilogramiem un lidojuma ilgums ir ilgāks par 30 minūtēm. Tāpat aizliegti droni, kas spēj "pārvadāt kravas un veikt kravas izmešanu”.

Ķīna ierobežojusi arī detaļu piegādes: multispektrālās un hiperspektrālās kameras droniem, jaudīgas borta radioiekārtas, infrasarkanās kameras, termovizorus, kā arī lāzera tālmērus un pozicionēšanas moduļus.

Tagad, lai piegādātu šo tehniku, Ķīnas piegādātājiem ir jāiegūst Ķīnas Tirdzniecības ministrijas licence un muitas dienesta atļauja, sniedzot arī informāciju par gala saņēmēju. Tajā pašā laikā Ķīnas Tirdzniecības ministrija pārbauda arī saņēmējus – vai viņu vārds ir atrodams sankciju sarakstos saistībā ar iesaisti militāros konfliktos. Tāpat Krievijas saņēmējiem var tikt pieprasīti finanšu pārskatu un citu korporatīvo dokumentu uzrādīšana.

Par licences prasības pārkāpumiem Ķīnas eksportētājiem draud administratīvā atbildība, bet tīšā pārkāpuma gadījumā - kriminālatbildība.

Kā norāda tirgus dalībnieki, Ķīnas varasiestāžu aizliegums piegādāt dronus militāriem mērķiem faktiski novedis arī pie tādu dronu, kas neatbilst jaunajiem ierobežojumiem, piegāžu apstāšanās.

Lauksaimniecības, monitoringa un rūpniecības dronu mazumtirgotājiem dronu krājumi tuvojas beigām. Daži modeļi palikuši vien nedaudz, bet cenas ir vismaz dubultojušās. Piemēram, Krievijā populārie lauksaimniecības droni DJI un XAG kļuvuši divreiz dārgāki.

Kā stāsta "Kommersant” avoti, atsevišķus dronu modeļus līdz šim izdevās ievest caur Kazahstānu, taču kaimiņvalsts piegādātāji paziņoja par piegāžu pārtraukšanu saistībā ar kontroles pasākumiem, kas noteikti duālas izmantošanas precēm.

“Pirms aizlieguma stāšanās spēkā mazumtirgotāji izpārdeva vairumā visu, ko varēja,” atzīmē uzņēmuma “RuDrones” vadītājs Dmitrijs Dacikovs. Viņaprāt, Krievijā dronu un to detaļu krājumi pietiks līdz pusgadam. Viņš norāda, ka “ne Krievijas importētājiem, ne Ķīnas eksportētājiem, kas nevēlas uzņemties atbildību par gala saņēmējiem, nav saprotamas tālākās turpmāko piegāžu perspektīvas,” tā Dacikovs.

Tiek norādīts, ka Ķīnas aizliegums piegādāt dronus un to detaļas Krievijai varētu radīt nopietnas sekas Krievijas ekonomikai. Droni tiek izmantoti dažādās ekonomikas nozarēs, tostarp lauksaimniecībā, vides monitoringā, celtniecībā un rūpniecībā. To izmantošana ļauj uzlabot darbu efektivitāti.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 10

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu