Rupjie komentētāji internetā. Viņi ir zināmi

TVNET
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Flickr.com/MART!N

Rūpējoties par lasītājiem, portāls TVNET nepārtraukti strādā pie komentāru kvalitātes uzlabošanas. Esam ieviesuši iespēju lasīt tikai reģistrētos vai ieteiktos komentārus, kā arī lūdzam lasītājus ziņot par aizskarošiem viedokļiem. Protams, jau sen esam ieviesuši rupjo un lamu vārdu filtru, un regulāri papildinām to ar jauniem vārdiem.

Informāciju tehnoloģiju un telekomunikāciju (IT&T) kompānijas "Latnet Serviss" pārstāvis Vladislavs Gurmans TVNET atzina - daudz cilvēku domā, ka, komentējot kaut ko internetā, kur pie komentēšanas neprasa autorizēties, to var darīt pilnīgi anonīmi.

"Kas gan var zināt, no kurienes ir anonīmā komentāra autors, ko viņš vēl dara internetā utt.? Bet izrādās, ka

par komentētājiem daudzos gadījumos var iegūt diezgan plašu informāciju.

Internetā ir pietiekoši daudz resursu, kuros ikviens var pārbaudīt, cik daudz par viņu var noskaidrot dažās sekundēs, ja vien cilvēks iepriekš neparūpējas par savu anonimitāti IP līmenī."

Var atklāt konkrētu rakstītāju

Gurmans atgādināja, ka, apmeklējot kādu mājas lapu, tiek fiksēta apmeklētāja IP adrese, kas parasti diezgan precīzi norāda uz vietu, no kuras esat pieslēgušies internetam. Šī vieta, protams, nebūs komentētāja dators, bet gan internet pakalpojuma sniedzēja rīcībā esošā IP adrese. Bet pēc tiesībsargājošās iestādes pieprasījuma tādā veidā var tikt arī līdz konkrētas IP adreses lietotājam.

"Jebkura mājas lapa, ko jūs apmeklējat, saņem informāciju no jūsu pārlūkprogrammas, kas, nosūtot pieprasījumu uz web serveri, nosūta arī dažāda veida informāciju, kas satur gan jūsu IP adresi, gan dažādu tehniska rakstura datus, piemēram, par pašu pārlūkprogrammu. Šāda informācija ir vajadzīga, lai, piemēram, pēc tām varētu atpazīt apmeklētājus, kas veic lapā neatļautās darbības un bloķēt tiem pieeju web resursam. Interneta lietpratēji šos filtrus apiet ļoti viegli, tomēr standarta lietotājs var saskarties ar zināmām grūtībām un nākošreiz jau nepieļaut pārkāpumus jeb rupjības komentāros," viņš skaidroja.

Interneta vide ir publiska un ir uzmanīgi jāseko līdzi ko jūs darāt!

Jāseko līdzi, ko rakstāt, kādas bildes publicējat utt. Piemēram, vairāk nekā 30% no interneta lietotājiem vecumā līdz 18 gadiem ir saskārušies ar emocionālu pazemošanu vai saņēmuši draudus internetā. Taču tikai daži no viņiem ir vērsušies policijā. Tādēļ uzbrūkošie komentētāji jūtas brīvi, turpina uzvesties agresīvi un draudīgi (ko nekad nebūtu atļāvušies reālajā dzīvē) un nedomā par sekām.

IT adrešu dati ir pieejami

Runājot par IP adresēm, Gurmans pastāstīja, ka dati par IP adresēm ir pieejami RIPE (www.ripe.net), kas nosaka kuram IPS pieder tā vai cita IP adrese. Precīzāk par konkrētas IP adreses īpašnieku informācija glabājas pie IPS, kam pēc likumdošanas šī informācija ir jāglabā vismaz 18 mēneši. Šai sensitīvai informācijai no IPS puses ir nodrošināta ierobežotā piekļuve un IPS to izsniedz pēc tiesībsargājošo iestāžu pieprasījuma, kas ir noformēts atbilstoši likumam.

Privātās struktūras nav tiesīgas pieprasīt informāciju par IP adresēm. Privātpersonām jāgriežas tiesībsargājošās iestādēs, kas pieņem attiecīgu lēmumu. Bet ir jāņem vērā, ka pavisam nesen ir pieņemti jaunie tiesību akti, kas dod tiesības pieprasīt informāciju par IP adresēm arī CERT.LV komandai, kas cīnās pret kiberuzbrukumiem un citām nelegālām darbībām internetā.

Sadarbība uzlabojas

Sadarbība starp tiesībsargājošām iestādēm un IPS, kā arī starp CERT un IPS uzlabojās ar katru pusgadu. Jautājumi tiek risināti krietni operatīvāk un pēc vienotā standarta, kas atvieglo darbu visām iesaistītām pusēm. Sadarbība arī paplašinās, bet tas nebūt nenozīmē, ka vienu dienu Latvijas internetā parādīsies cenzūra, jo visas darbības pašlaik ir vērstas, lai reaģētu uz pārkāpumiem, nevis uz proaktīvo monitoringu. Manuprāt, tas arī nav vajadzīgs, jo pārkāpj zināmas cilvēktiesības, gan arī ir ļoti dārgs pasākums, ko īstenot Latvijā gandrīz nereāli.

Atbildot uz jautājumu, vai ir iespējams uzzināt, ko cilvēks no savas IP adreses ir darījis pirms diviem gadiem, Gurmans atbildēja, ka IPS glabā log failus likumā noteiktu laiku (18 mēnešus), bet pieprasījums pēc šāda veida informācijas ir pavisam niecīgs. Pārsvarā pieprasījumos jautā, kam šai laikā piederēja konkrēta IP adrese.

"Latnet Serviss" pārstāvis aicināja izprast kādu ļoti būtisku aspektu -

ne vienmēr IP adreses lietotājs un komentētājs-ļaundaris ir viena un tā pati persona.

Dažreiz tīklos izmanto Proxy serveri un no vienas IP adreses iziet vairāki lietotāji, daudzos gadījumos pārkāpējs izmanto brīvos WiFi punktus, vai pieslēdzas pie kaimiņa WiFi iekārtas, ja tā ir nekorekti sakonfigurēta un pieejama publiski, vai arī izmanto internetu bibliotēkās un interneta klubos.

Tad gan īstā komentētāja identitāti palīdzēs atklāt tikai tiesībsargājošo iestāžu operatīvā izmeklēšanas darbība.

"Vai komentētāju autorizācija palīdzētu atrisināt problēmu? Noteikti tā samazinātu agresīvo komentāru skaitu, bet arī šo sistēmu var ļoti veiksmīgi apiet, izmantojot viltus identitāti. Es uzskatu, ka tomēr autorizācija kā obligāts pasākums, rakstot komentāru, neskatoties uz to, ka šis paņēmiens gūst popularitāti pasaulē, nav labākais veids, kā atrisināt problēmas.

Pēc būtības viesu grāmatā restorānā, kur jūs esat tiesīgi izteikt savu viedokli par restorānu, arī netiek prasīts norādīt jūsu datus, savukārt atstātā atsauksme varbūt ir ļoti skarba. Kāds raksts vai mājas lapa, kur var atstāt komentārus, ir tāda pati viesu grāmata. Bet pielikt klāt autorizāciju kā papildus opciju pie komentāriem, gan vajadzētu, jo daudzi cilvēki tomēr ir gatavi atbildēt par saviem vārdiem un izteikumiem un piereģistrēties ar savu īsto profilu."

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Svarīgākais
Uz augšu