Daudzbērnu ģimenēm ar mazajām algām nodokļu atmaksa iet «gar degunu»

Ilustratīvs foto

FOTO: Smirnov Vladimir / ITAR-TASS

Papildinot attaisnoto izdevumu sarakstu ar interešu izglītību, politiķi gada sākumā norādīja, ka tas būs papildus atbalsts ģimenēm ar bērniem. Tomēr realitātē daudzām ģimenēm no šīs iespējas nav nekāda labuma, jo nodokļu atmaksu par šiem izdevumiem var saņemt tikai lielāku algu pelnītāji vai ģimenes, kurās bērnu nav daudz, otrdien vēstīja LTV «Panorāma».

To, ka ģimenes ar vairākiem bērniem ir vairāk pakļautas nabadzības riskam, eksperti atzinuši jau sen, un situācija, ka tieši šīs ģimenes nevar atgūt daļu no samaksātā par izglītību vai pulciņiem, kamēr citi to var, to kārtējo reiz tikai apliecina.

Šai problēmai uzmanību pievērsa viena no šādām ģimenēm. Kamēr citi krāj čekus par medicīnas pakalpojumiem, izglītību vai interešu izglītību, daļai strādājošo to darīt nemaz nav jēgas. Valsts ieņēmumu dienestā (VID) skaidro, ka

atgūstamās summas apmērs zināmā mērā ir atkarīgs no nomaksātā iedzīvotāju nodokļa apmēra.

«Atgūt pārmaksāto nodokli var tikai no tā, kas ir samaksāts. Ja persona ir daļu nodokļa samaksājusi, šo nodokli var atgūt. Līdz ar to,

jo lielāks nodoklis, jo vairāk maksājam, jo vairāk personai ir iespēja atgūt,

protams, normas robežās – 215 eiro par šo gadu vai 213 par iepriekšējiem,» skaidro VID Nodokļu pārvaldes speciāliste Jana Antipova.

Piemēram, ja vienam strādājošajam ar 600 eiro algu apgādībā ir trīs bērni, bet otram strādājošajam ar trim bērniem ir 1000 eiro alga, abiem vienāds ar nodokli neapliekamais minimums – 600 eiro. Abi vēl saņem kopumā 68,28 eiro kā ģimenes valsts pabalstu. Taču

mazākās algas saņēmējs nemaksā iedzīvotāju ienākumu nodokli un uz nodokļa atmaksu pretendēt nevar,

kamēr 1000 eiro algas saņēmējs vēl var saņemt 23% no attaisnotajiem tēriņiem.

Līdzīgi arī vienādas - 600 eiro algas - gadījumā trīs bērnu vecāks pilnībā segs, piemēram, pulciņu izmaksas no savas kabatas, tikmēr viena vai divu bērnu vecākiem, maksājot par to pašu pulciņu, tādu pašu summu būs iespēja atpakaļ no valsts gadā saņemt 23% no samaksātā.

Demogrāfisko lietu centra vadītājs Imants

Parādnieks (NA) uzskata, ka problēmas šajā situācijā nav,

jo pārmaksāto nodokļu atmaksa ir viens no veidiem kā motivēt, lai vispār algas būtu lielākas.

Līdz ar to

tas, ka lielāko algu saņēmējiem ir iespēja vairāk saņemt nodokļu atmaksā, esot tikai saprotami.

Bet daudzbērnu ģimenēm pieejams cita veida atbalsts. «Protams, ka varbūt ir situācijas, kad šie ienākumi ir nepietiekoši, bet tādā gadījumā ir pašvaldības, kur ar visiem priekšrakstiem tiek sniegts viena veida vai otra veida atbalstu,» saka Parādnieks.

«Labklājības ministrijas ieskatā šī ir problēma,

pēc Finanšu ministrijas datiem apmēram vienai trešdaļai strādājošo šis jautājums ir aktuāls,»

atzīst Labklājības ministrijas Bērnu un ģimenes politikas departamenta direktore Linda Liepa. Arī Labklājības ministrijā gan atzīst, ka vienkārša risinājuma nav, un viena no iespējām ir palīdzība no pašvaldības, ja ģimenes ienākumi ir tik mazi, ka atbilst trūcīgā statusam.

Ministrija gan arī ierosinājusi, lai valsts ģimenēm kompensē vismaz to atvieglojumu daļu no ar nodokļiem neapliekamā minimuma, kuru daudzi nelielās algas dēļ nevar pilnībā izmantot, taču tur gan jāgaida Finanšu ministrijas galavārds, kuru Labklājības ministrijā cer sagaidīt līdz ar jauno nodokļu koncepciju, ko valdība sola nākamgad.

Jau ziņots, ka, sākot no šā gada attaisnotajos izdevumos, par kuriem var saņemt atpakaļ pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli, var iekļaut arī izdevumus par bērnu interešu izglītību. Tomēr vecākiem jārēķinās arī ar ierobežojumiem, piemēram, interešu pakalpojuma sniedzējam jābūt mācību iestādei vai attiecīgi licencētam.

Uz augšu