Nākamnedēļ Vecrīgā notiks tradicionālā bluķa vilkšana

FOTO: LETA

Svinot ziemas saulgriežus, nākamnedēļ, 21.decembrī, Vecrīgā norisināsies ikgadējā bluķa vilkšana, informēja Latvijas Folkloras biedrībā.

Bluķa vilkšana Rīgā sāksies plkst. 18 Rātslaukumā, turpināsies pa Vecrīgas ielām un laukumiem un noslēgsies ar bluķu ugunskuru un Ziemassvētku svinēšanu Rātslaukumā. Svētku norises vadīs Rīgas folkloras kopas «Grodi», «Garataka», «Berendejka», «Budēļi», «Rija», «Ceidari», «Vilcenes», «Dandari», «Lāns», «Krulla», «Vilkači» un «Skandinieki», kā arī Rīgas Danču klubs, Katlakalna «Rāmupe», Bārbeles «Tīrums» un Līvānu «Ceiruleits».

Šogad Bluķa vakara galvenā ievirze būs saistīta ar bungām un bungošanu. Bungas ir sens rituālais instruments, ar kuras skaņām dziedināja cilvēkus, paziņoja svarīgus notikumus, cīnījās pret ienaidnieku, svinēja svētkus. Šogad Bluķa vakarā ar bungu skaņām tiks kliedēta tumsa un ienaids un iets līdzi saulei tās gadskārtu gājumā.

Kā stāsta pasākuma rīkotāji, ziemas saulgrieži ir tas īpašais laiks, kad vistumšākajā gada brīdī atgriežas gaisma - Saule. Tā kliedē tumsu un ar katru nākamo dienu ceļas Pasaules kalnā augšup. Svētkus, kurus latvieši sauc par Bluķa vakaru, svinējušas un svētījušas tautas visā pasaulē. Ar Bluķa vakaru beidzas iepriekšējais un sākas jaunais Saules gads.

Uz augšu