T, 17.08.2022.
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Reportāža: Dombrovskis izņem pirmo eiro banknoti

Reportāža: Dombrovskis izņem pirmo eiro banknoti
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 81
Valdis Dombrovskis ar izņemto pirmo eiro banknoti svinīgajā pasākumā, atzīmējot Latvijas pievienošanos eirozonai
Valdis Dombrovskis ar izņemto pirmo eiro banknoti svinīgajā pasākumā, atzīmējot Latvijas pievienošanos eirozonai Foto: Reuters/ScanPix

Šodien Latvijai ir nozīmīgs brīdis. Pēc divdesmit diviem neatkarības gadiem Latvijā tiek ieviests eiro, kas apliecina virzību uz Rietumeiropu. Līdz ar krāšņu Jaunā gada sagaidīšanas salūtu un laba vēlējumiem Jaunajā gadā Latvijā ienāk jauna naudas vienība. 25 minūtes pāri pusnaktij sākās eiro ieviešanas pasākums. Finanšu ministrijas Eiro projekta vadītāja Dace Kalsone atzina, ka pāreja no latiem uz eiro līdz šim noritējusi saskaņā ar plānoto un nekādi incidenti vai negaidīti pārsteigumi nav bijuši.

Īsi pēc pusnakts demisionējušais premjerministrs Valdis Dombrovskis, finanšu ministrs Andris Vilks, Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs un Igaunijas premjerministrs Andruss Ansips simboliski no «Citadeles» bankas bankomāta izņēma pirmo eiro banknoti.

Pasākumu vadīja Valdis Melderis, un to apmeklēja ap 500 Latvijas iedzīvotājiem.

Sākotnēji tika atskaņoti eirozonas līderu apsveikumi Latvijai par drosmīgo un gaidīto soli kļūt par pilnvērtīgu eirozonas dalībvalsti.

Turpinājumā koris Inta Teterovska vadībā nodziedāja Latvijas tautasdziesmu.

Pirms eiro izņemšanas valsts bijušais premjerministrs Valdis Dombrovskis, Igaunijas premjerministrs Andruss Ansips, finanšu ministrs Andris Vilks un Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs uzstājās ar uzrunu.

Dombrovska kungs atzina, ka Latvija ir kļuvusi par pilntiesīgu eirozonas dalībvalsti. Dombrovskis atzina, ka 2014.gads Latvijai ir vēsturisks gads, mūsu valsts ir piepildījusi vienu no mērķiem, kas tika izvirzīts līdz ar pirmajiem soļiem integrācijas Eiropā virzienā un līdz ar pievienošanos eirozonai.

Eiro ir iespēja veicināt Latvijas uzplaukumu, taču to jāprot izmantot,

sacīja premjers. Viņš akcentēja, ka dalība eirozonā neatbrīvo no atbildības īstenot saprātīgu politiku. Savas uzrunas noslēgumā premjers sveica sanākušos ar to, ka eirozona pievienojas Latvijai.

Igaunijas premjerministrs Andruss Ansips latviešu valodā apsveica Latviju ar eiro ieviešanu, par to izpelnoties skaļus sanākušo rīdzinieku aplausus. Ansips Latvijai teica: «Laipni lūgti eirozonā!» Viņš nosauca Latviju un tās iedzīvotājus par dārgajiem kaimiņiem un sveica mūsu valsti ar kļūšanu par pilntiesīgu Eiropas kodola un turīgākās zonas dalībnieci. Igaunija eiro ieviesa jau 2011.gadā. Ansips bija otrais, kurš izņēma banknoti no bankomāta.

Latvijas Finanšu ministrs izteica pateicību gan pašvaldībām, gan privātajam sektoram par palīdzību, ieviešot jauno nacionālo valūtu. Savukārt Latvijas Bankas prezidents piebilda, ka ir pretrunīgas sajūtas, ieviešot eiro. Viņš uzskata, ka

Latvijas eiro ir iemantojis lata vērtības, kurās ir atveidoti Latvijas nacionālie simboli.

Pēc uzrunām katra amatpersona no «Citadeles» bankas izņēma 10 eiro banknoti.

Beidzoties pasākuma galvenajai daļai, vēlreiz Inta Teterovska vadībā koris dziedāja uzmundrinošu dziesmu.

Pilnībā beidzoties pasākumam, valsts bijušais premjerministrs Valdis Dombrovskis, finanšu ministrs Andris Vilks un Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs sniedza komentārus par eiro ieviešanu angliski ārzemju medijiem.

Pasākumu iemūžināja prāvs gan Latvijas, gan ārvalstu žurnālistu pulks, to vērot bija ieradušies arī rīdzinieki, kā arī vairākas amatpersonas, tai skaitā Finanšu ministrijas valsts sekretāre Sanita Bajāre, labklājības ministre Ilze Viņķele (V).

Pasākumu vērot bija ieradušies gan rīdzinieki ar maziem bērniem, gan jaunieši, gan vecāka gadagājuma ļaudis. Daži atnākušie pauda skumjas, ka Latvijai nākas atvadīties no latiem, kas ir skaista un sava valūta. Vienlaikus iedzīvotāji pauda atzinīgus vārdus premjeram par paveikto. «Cepuri nost cilvēkam,» par premjeru izteicās kāda svinīgā pasākuma vērotāja.

Latviju ar pievienošanos eirozonai apsveic arī citu valstu līderi, piemēram, Zviedrijas ārlietu ministrs Karls Bilts savā tvitera kontā publicējis Latvijas eiro monētas attēlu un vēl mūsu valstij līdz ar pievienošanos eiro ekonomisko stabilitāti un noenkurošanos Eiropas Savienībā. Arī Valsts kanceleja publiskojusi videomateriālu, kurā Eiropas Savienības valstu līderi īsākās un garākās uzrunās apsveic Latviju ar pievienošanos eirozonai.

Kā ziņots, Latvija gadu mijā kļuvusi par 18. eirozonas dalībvalsti.

Pāreja no latiem uz eiro notiek saskaņā ar oficiālo kursu - viens eiro ir 0,702804 lati jeb 70,3 santīmi. Banku kontos noguldītie lati tāpat kā latos izsniegtie kredīti šonakt tiek pārvērsti eiro saskaņā ar šo kursu.

Algas, pensijas un pabalstus no janvāra visiem izmaksās eiro. Lai arī cipari būs lielāki, naudas vērtība būs tāda pati kā iepriekš, proti, ar saņemtajiem eiro iedzīvotāji varēs iegādāties tādu pašu daudzumu preču un pakalpojumu kā iepriekš latos.

2014.gada pirmās divas nedēļas Latvijā būs latu un eiro paralēlās apgrozības periods, kad iedzīvotāji tirdzniecības vietās vēl varēs norēķināties latos, bet atlikums tiks izdots eiro. Izņēmums ir sabiedriskais transports, kur klientiem, kas maksās latos, arī atlikums tiks izsniegts latos, bet atlikums no eiro maksājumiem tiks izsniegts eiro. Lai šajā sarežģītajā laikā norēķini ritētu raitāk, iedzīvotāji aicināti izmantot maksājumu kartes vai iespējami precīzu summu norēķiniem.

Jaunajā gadā iedzīvotāji iekrāto skaidro naudu latos bez maksas un par oficiālo kursu varēs apmainīt pret eiro sešus mēnešus komercbanku filiālēs, trīs mēnešus 302 Latvijas Pasta filiālēs reģionos, kur nav pieejami banku pakalpojumi. Latvijas Bankā latus pret eiro varēs mainīt mūžīgi. Lai nebūtu jānīkst rindās, iedzīvotāji aicināti nesteigties mainīt naudu uzreiz pirmajās gada dienās.

Latvijā tiks lietotas tādas pašas eiro banknotes kā visā eirozonā. Uz eiro banknotēm attēloti arhitektūras elementi - logi, vārtejas un tilti. Tie simbolizē Eiropas vienotības un nepārtrauktas attīstības ideju. Banknotēm ir šādi nomināli: pieci, desmit, 20, 50, 100, 200 un 500 eiro.

Eiro monētas būs ar tādu pašu skaitlisko vērtību kā latu monētas - viens, divi, pieci, desmit, 20, 50 eirocenti, kā arī viena un divu eiro monētas. Latvijas iedzīvotājiem jāatceras, ka eiro monētu aversa jeb priekšpuses dizains visās eirozonas valstīs ir vienāds, savukārt monētu reversa jeb aizmugures dizains atšķiras.

Latvijas eiro monētas kaltas īpaši Latvijai ar simboliem, kas savulaik tika izraudzīti tautas ideju konkursā. Uz Latvijas eiro centu monētām attēlots Latvijas ģerbonis, savukārt uz eiro monētām - tautumeitas portrets. Latvijas eiro monētas kaltas Vācijā, Bādenes-Virtembergas Valsts kaltuvē.

Lai arī eiro monētu reversa dizains atšķiras, tās ir likumīgs maksāšanas līdzeklis ikvienā eirozonas valstī. Tādējādi Latvijas eiro monētas ceļos pa visu eirozonu, savukārt Latvijas iedzīvotāju maciņos nonāks citu eirozonas valstu izdotās eiro monētas.

Jau trīs mēnešus blakus lata cenām atrodas arī eiro cena, kas ļauj saprast un salīdzināt produktu un pakalpojumu vērtību.

Eiro kurss ir nemainīgs un uz mūžu Latvijas bankā to varēs apmainīt pret 0,702804 Ls. 1 Ls ir 1,42 eiro.

Latus vēl var izmantot divas nedēļas, tāpēc pāreju uz eiro nevajag sasteigt un lieki sevi satraukt. Bezskaidru naudu jeb naudu, kas atrodas banku kontos, nevajadzēs mainīt, jo naudas konvertāciju automātiski veiks bankas.

TVNET seko līdzi notikumiem.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu