eParaksts – virtuāls tilts starp iedzīvotāju un valsti

Par 2018.gada labāko eParaksta integrācijas risinājumu atzīts Latvijas Zvērinātu notāru padomes projekts “DigiNotārs". Platīna Pele 2018 pasniegšanas ceremonija.

FOTO: LVRTC

eParaksts bez šaubām ir ērts un moderns risinājums, kas arvien vairāk ienāk gan valsts iestāžu, gan iedzīvotāju ikdienā. Tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS šoruden veiktā iedzīvotāju interneta aptauja liecina, ka vairāk nekā 2/3 jeb 69% aktīvo interneta lietotāju, kas jebkad ir parakstījuši dokumentus ar eParakstu, ir izmantojuši eParakstu, lai parakstītu iesniegumus tieši valsts un pašvaldības iestādēm.

TOP 5 eParaksta lietotāji 2017.gadā bija Valsts ieņēmumu dienests, Rīgas Dome, LR Uzņēmumu reģistrs, SIA VMF LATVIA un Tiesu Administrācija. 

Kā eParaksts mainījis iestāžu ikdienu, saziņu un pakalpojumu nodrošināšanu, vaicājām gan Latvijas Zvērinātu notāru padomei, gan Uzņēmumu reģistram.

Dibini uzņēmumu attālināti

Uzņēmumu reģistra galvenā valsts notāre Guna Paidere norāda, ka eParaksts mūsdienās nav tikai modes lieta, kas parāda, cik digitāli mēs esam savā darbībā.

“eParaksts šobrīd ir katra sevi cienoša uzņēmēja ikdiena, kas ļauj darījumus nokārtot, esot savā ofisā, netērējot laiku ceļā uz iestādi, stāvot rindā. eParaksta risinājumu attīstība šobrīd ļauj dokumentus e-parakstīt esot kādā sanāksmē, izmantojot savu viedtālruni. eParaksta iespējas šobrīd veiksmīgi integrējas digitālajā pasaulē, kur ikvienam no mums svarīgs ir savs laiks un ērts rīks ikdienas darbā,” norāda Paidere.

Vaicāta, kādos Uzņēmuma reģistra pakalpojumos var izmantot eParakstu, Paidere skaidro: “Uzņēmumu reģistra visbiežāk izmantojamais pakalpojums portālā latvija.lv ir „Reģistrācija Uzņēmumu reģistra vestajos reģistros”.

Lai izmantotu šo pakalpojumu, pievienojamajiem dokumentiem jābūt parakstītiem ar Latvijā izsniegtu drošo elektronisko parakstu (eParaksts, eID) vai eParaksts mobile.

Tādi paši noteikumi ir arī klientiem, izmantojot Komercķīlas e-pakalpojumu. Ikviens Uzņēmumu reģistra klients iesniegumu iestādei var iesniegt elektroniski, parakstot to a drošu elektronisko parakstu un laika zīmogu.

Pie virtuālā notāra

Arī Latvijas Zvērinātu notāru padomes rīkotājdirektore Vija Piziča uzsver, ka gan nozares, gan indivīda līmenī eParaksts ir lieliska iespēja veltīt daudz mazāk laika un līdzekļu dokumentu apritei un glabāšanai.

“Papīrs, aploksnes, pastmarkas, laiks gājienam uz pastu vai institūciju, kurā tas iesniedzams, lietvedības arhīvi, bet tam visam pretī – vienkāršas darbības ar eParakstu un ātra dokumenta piegāde un saņemšana e-pastā vai oficiālajā elektroniskajā adresē,” saka Piziča.

Latvijas Zvērinātu notāru padome ieviesusi eParakstu vairākos pakalpojumos.  “Kopš 1. jūlija Latvijas zvērināti notāri cilvēkiem ir pieejami arī on-line režīmā, un eParaksts ir būtiskākais priekšnoteikums tam, lai tiešsaistes (on-line) konsultācijā ar zvērinātu notāru varētu tikt veiktas arī attālinātas notariālās darbības. Lai dokumentus savstarpēji saskaņotu un apstiprinātu, gan notāram, gan videokonsultācijas otrā pusē esošajam klientam tas ir jāparaksta ar eParakstu,” stāsta Piziča.

Papildu tam eParaksts ir arī viens no drošības elementiem, kas tiešsaistē apliecina darbībās iesaistītā klienta identitāti.

“Šobrīd tieši eParaksta neesamība vai neprasme to lietot ir galvenais iemelsts, kāpēc aptuveni 70% tiešsaistes konsultāciju ar notariālajām darbībām nevar notikt. Kopumā tiešsaistes režīmā sniegto pakalpojumu ietvaros visbiežāk elektroniski tiek parakstītas pilnvaras, taču tas ir saistīts ar to, kādas notariālās darbības pašlaik attālinātajā režīmā visbiežāk cilvēkiem nepieciešamas,” norāda Latvijas Zvērinātu notāru padomes rīkotājdirektore.

Produktīvāks un caurspīdīgs darbs

Gan padomes, gan Uzņēmumu reģistra pārstāves apliecina, ka eParaksts ir sekmējis iestādes darbu.

“Uzņēmumu reģistrs ir vērsts uz e-vides attīstības un nepārtraukti mudina iestādes klientus darboties e-vidē, jo plānots, ka tuvāko gadu laikā Uzņēmuma reģistra klienti varēs izmantot ērtu komersantu reģistrācijas pašapkalpošanās portālu, kur būtiska loma būs arī e-paraksta izmantošanai pakalpojuma saņemšanai,” stāsta Paidere.

Jau šobrīd Uzņēmumu reģistrā pamazām samazinās klātienes klientu plūsma un pieaug attālināto pakalpojumu saņemšana. Kopumā vērtējot iesniegto reģistrācijas dokumentu skaitu portālā šogad desmit mēnešos salīdzinājumā ar 2017.gadu attiecīgo periodu, tas ir pieaudzis. 2017.g portālā Latvija.lv iesniegti  11616 pieteikumi, savukārt 2018.g. - 24992 pieteikumi.

Arī iestādes komunikācija ar citām valsts un pašvaldības iestādēm gandrīz pilnībā notiek, izmantojot eParakstu -  līgumi un citi dokumenti tiek paraksti elektroniski. Savukārt Uzņēmuma reģistra klienti - uzņēmēji - atzinīgi vērtē iespēju turpat, Rīgas reģionālās nodaļas telpās, saņemt eParaksta konsultācijas un pieteikties eParakstam.

Vaicāta par Latvijas Zvērinātu notāru padomes novērojumiem par eParaksta izmantošanu, Piziča saka: “eParakstu komunikācijā ar valsts un pašvaldību iestādēm, kā arī klientiem ikdienā izmanto visi 100 zvērināti notāri un viņu 63 palīgi. Latvijas Zvērinātu notāru padomes birojā ikdienā tiek saņemti privātpersonu e-parakstīti iesniegumi u.c. dokumenti, tomēr jāatzīst, ka tā ir ļoti neliela daļa. Vien aptuveni 20% saņemto dokumentu ir parakstīti ar eParakstu.”

Uzņēmumu reģistrs 2018.gadā veica pētījumu par uzņēmēju attieksmi par digitāliem rīkiem un klienti atzinuši, ka visgrūtāk ir saņemties pirmo reizi izmēģināt eParakstu, jo ir zināmas bailes, vai viss ir droši un sākotnēji ir bažas par savu e-prasmju līmeni, bet, kad vienreiz e-parakstīšanas procesam iziets cauri, tad šo rīku vērtē atzinīgi.

Uz augšu