S, 28.01.2023.

Stihiskajās protesta akcijās Maskavā aizturēti 828 cilvēki

Papildināts
TVNET/LETA
Stihiskajās protesta akcijās Maskavā aizturēti 828 cilvēki
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 46
Maskavā sākušās opozīcijas aktīvistu aizturēšana
Maskavā sākušās opozīcijas aktīvistu aizturēšana Foto: AP/Reuters/ScanPix

Maskavas centrā šodien sākušās nesankcionētās protesta akcijas pret opozīcijas kandidātu nereģistrēšanu Maskavas domes vēlēšanās. Cilvēku pulcēšanās notiek vairākās vietās, taču žurnālistu darbs ir ievērojami apgrūtināts, jo tiek traucēti mobilie sakari. Alekseja Navaļnija līdzgaitniece Ļubova Soboļa aizturēta uzreiz pēc iznākšanas no parakstu vākšanas centra Ziemassvētku bulvārī.

Laukums pie Puškina pieminekļa ir slēgts, un preses pārstāvji tur ir nonākuši drošības spēku ielenkumā. Cilvēki pauž neizpratni par to, kādēļ viņi ir nobloķēti un netiek laisti ārā no laukuma. Ziemassvētku bulvārī pirms pusstundas bija sapulcējušies ap 300 cilvēku, kas grasījās doties uz Trubnaja laukumu.

Aizturēšanas notikušas 40 minūšu laikā pēc opozīcijas demonstrācijas sākuma, norādīja organizācija "OVD-Info". Aizturēto vidū ir žurnālisti, to skaitā arī preses pārstāvis no Nīderlandes, kurš par aizturēšanas faktu informējis sociālajā tīklā tviter.

Radio "Brīvība" vēsta, ka Puškina laukumā aizturēti vismaz desmit cilvēki.

Savukārt raidsabiedrība „Dozdj” ziņo, ka aizturēts arī telekanāla žurnālists Vladimirs Romenskijs un pilsētas centrā tiekot īstenota bezprecedenta visa veida mobilo sakaru slāpēšana. Savā starpā daudzviet nevar sazināties ne cilvēki, kas izgājuši ielās, ne arī žurnālisti. Arī televīzijas kanāla „Dozdj” tiešās translācijas vairākas reizes pārtrūkušas. Visā Maskavas centrā lielā skaitā pulcējušies Krievijas Nacionālās gvardes un OMON kaujinieki. 

Sestdienas akcija izziņota formātā "pastaiga pa bulvāriem". Vairākas stundas pirms tās sākuma Bulvāru lokā sāka dežūrēt policijas un Krievijas Nacionālās gvardes vienības.

Bet tikmēr Gorkija parkā uz Maskavas domes steigā sarīkoto bezmaksas rokfestivālu «Шашлык Live» ir pulcējušies aptuveni 10000 cilvēku. Koncertā jau ir uzstājusies grupa „Chaif” un tiek gaidīti vēl dažādi priekšnesumi.

Pirms nedēļas protestu laikā tika aizturēti gandrīz 1400 cilvēki. Savukārt 77 demonstranti aizturēšanu laikā guvuši dažādas traumas.

Protestu dalībnieki pieprasa nodrošināt taisnīgumu nākamajā mēnesī gaidāmajās vēlēšanās.

Amatpersonas līdz šim atteikušas reģistrēt vairākus populārus opozīcijas politiķus.

Vairums šo kandidātu un opozīcijas līderu atrodas apcietinājumā kopš pagājušās sestdienas demonstrācijām.

Protestu kustība aizsākās saistībā ar vietēja rakstura problēmām, bet tā jau ir pāraugusi ievērojamā politiskā konfliktā, kāds nav pieredzēts vairākus gadus.

Viena no opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija sabiedrotajām Ļubova Soboļa tika aizturēta brīdī, kad viņa bija ceļā uz demonstrāciju.

Foto: AP/Reuters/ScanPix

Soboļa jau 21 dienu turpina badastreiku, ko viņa pieteica pēc tam, kad varasiestādes bija liegušas iespēju startēt vēlēšanās.

Maskavā sestdien vērojama spēcīga policijas klātbūtne. Pilsētā uzstādīti metāla nožogojumi, izvietoti autobusi, kas var tikt izmantoti aizturēto transportēšanai, pilsētas centrā mobilo sakaru tīklā nedarbojas internets.

Daži veikali un kafejnīcas, atsaucoties varasiestāžu brīdinājumiem, slēgti.

Policistu skaits pilsētas centrā pārsniedz cilvēku skaitu nelielajās protestētāju grupās.

Policija no Trubnajas laukuma atspieda aptuveni 100 protestētāju. Vairāki simti protestētāju redzami bulvāros.

Lai startētu vēlēšanās, kandidātiem vispirms ir jāsavāc pilsētas iedzīvotāju paraksti, bet amatpersonas atteikušās vairākus kandidātus reģistrēt, apgalvojot, ka daži paraksti esot viltoti.

Opozicionāri uzstāj, ka aizliegums startēt vēlēšanās ir patvarīgs un ka pārbaužu procedūra ir vērsta pret viņiem.

Daudzi maskavieši norāda, ka viņu paraksti opozicionāru atbalstam nepamatoti pasludināti par nederīgiem, bet centieni veikt pārbaudes ignorēti.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins pagaidām par situāciju Maskavā nav izteicies.

Opozīcija cer, ka septembra vēlēšanās spēs darīt galu Kremļa lojālistu monopolam Maskavas pašvaldībā.

Dome lemj par vairāku miljardu eiro lielo galvaspilsētas budžetu, tomēr tā nav politiski neatkarīga no pilsētas mēra un Putina sabiedrotā Sergeja Sobjaņina.

Mērs protestētājus brīdinājis, ka "jaunas provokācijas" ir nepieņemamas.

Navaļnijs un citi protestu līderi uzskata, ka galvaspilsētā plaukst un zeļ korupcija.

Navaļnijs, kurš šobrīd atrodas cietumā, pagājušajā nedēļās nogalē tika nogādāts slimnīcā ar spēcīgu alerģisku reakciju. Viņa privātā ārste pieļāva, ka opozicionārs saindēts ar nezināmu ķīmisku vielu.

Valsts toksikoloģiskā laboratorija pavēstīja, ka nekādas indīgas vielas nav atrastas.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu