Regulators sertificējis "Conexus", taču ir izvirzīti divi nosacījumi

FOTO: Mārtiņš Plūme / LETA

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) sertificējusi dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatoru "Conexus Baltic Grid" ("Conexus") ar diviem nosacījumiem, kas uzņēmumam jāizpilda līdz šā gada beigām, aģentūru LETA informēja SPRK pārstāve Ieva Lazdiņa.

Viņa norādīja, ka SPRK, veicot ikgadējo izvērtējumu par vienotā dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatora atbilstību sertificēšanas prasībām, nolēma, ka "Conexus" atbildīs sertificēšanas prasībām, ja tā līdz 2019.gada beigām izpildīs divus nosacījumus.

Šogad sertificēšanā "Conexus" no jauna izvirzītais nosacījums ir nodrošināt, ka Inčukalna pazemes gāzes krātuves autoruzraudzību no 2020.gada 1.janvāra īsteno komersants, kas nav tiešā vai netiešā veidā saistīts ar Krievijas "Gazprom" un tā saistītajiem komersantiem.

Savukārt otra nosacījuma, kas tika uzdots pērnā gada sertificēšanas lēmumā, izpildei noteiktais termiņš joprojām ir spēkā, proti, viena šī nosacījuma daļa paredz nodrošināt, ka no 2020.gada 1.janvāra "Gazprom" nav iespēju tieši vai netieši kontrolēt "Conexus", un komersantam pilnībā jāatbilst Enerģētikas likumā noteiktajām vienotā dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatora neatkarības prasībām.

Šī nosacījuma otra daļa paredz, ka līdz 2020.gada 1.janvārim "Conexus" jānovērš arī interešu konflikta riski, ko rada "Marguerite Gas I S.a.r.l." un AS "Latvijas gāze" akcionāra "Marguerite Gas II S.a.r.l." vienlaicīga dalība gan "Conexus", gan "Latvijas gāzē". Lai nodrošinātu SPRK ar informāciju par nosacījumu izpildes gaitu, "Conexus" reizi divos mēnešos par to jāinformē SPRK, iesniedzot rakstveida ziņojumu un to pamatojošus dokumentus.

"Šī atbilstības pārbaude ir ikgadējs process. Tas nepieciešams, lai gūtu pārliecību, ka "Conexus" kā sistēmas operators ir pilnībā nodalīts no interesēm, kas ir saistītas ar ražošanu un tirdzniecību, proti, neatkarīgs. It īpaši nozīmīgi tas ir šobrīd, kad notiek intensīvs darbs pie vienota dabasgāzes tirgus izveides Latvijai, Somijai un Igaunijai," skaidroja SPRK priekšsēdētājs Rolands Irklis.

"Conexus" dibināta 2016.gadā reorganizācijas rezultātā, no "Latvijas gāzes" nodalot pārvades un uzglabāšanas darbības virzienus. "Conexus" ir vienotais dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas operators Latvijā. Tas pārvalda Inčukalna pazemes gāzes krātuvi un maģistrālo dabasgāzes pārvades sistēmu, kas tieši savieno Latvijas dabasgāzes tirgu ar Lietuvu, Igauniju un Krievijas Ziemeļrietumu reģionu.

"Conexus" ir dibināts 2016.gada decembrī, reorganizācijas rezultātā no "Latvijas gāzes" nodalot pārvades un glabāšanas darbības virzienus. Kompānijas lielākais akcionārs ir "Augstsprieguma tīkls" (34,36%), kamēr "Gazprom" pieder 34,1%, bet "Marguerite Gas" - 29,06%.

Uz augšu