Pētījums: Cilvēki nekrāj, pat ja finansiāli to var atļauties

FOTO: Edijs Pālens / LETA

Kaut arī aptuveni 60% algotu darbinieku pēc tēriņiem paliek vairāk nekā 20% no ikmēneša ienākumiem, vidēji puse nav sakrājusi sev drošības spilvenu trīs mēneša izdevumu apmērā, secināts "Finoterapijas" – bezmaksas automatizētajā konsultācijā interneta vidē.

Spriežot pēc "Finoterapijas" pētījuma datiem, no tiem algotiem darbiniekiem, kuriem ir finansiālās iespējas uzkrāt drošības spilvenu trīs mēnešu izdevumu apmērā, bet kuri to vēl nav izdarījuši, pusei tas aizņemtu vidēji līdz sešiem mēnešiem, ja visi brīvie līdzekļi tiktu novirzīti uzkrājumiem. Savukārt, novirzot uzkrājumiem 100 eiro katru mēnesī, uzkrāt sev drošības spilvenu algotam darbiniekam vidēji aizņemtu pusotru gadu.

“Veicot pētījumu, bijām sagaidījuši datus, ka uzkrājumus neveido iedzīvotāji, kuriem pēc ikmēneša izdevumiem nepaliek brīvu līdzekļu. Bijām pārsteigti, ka tieši tā sabiedrības daļa, kas varētu atļauties uzkrāt nākotnei vai neparedzētiem gadījumiem, to izvēlas nedarīt. Kopumā tikai katrs trešais no "Finoterapiju" izgājušiem algotiem darbiniekiem ir uzkrājis drošības spilvenu vismaz trīs mēnešu izdevumu apmērā,” skaidro "Citadeles" ekonomiste Simona Striževska.

“Šeit mēs nerunājam par sabiedrības daļu, kura neuzkrāj, jo pēc rēķinu apmaksas nepaliek pāri brīvi līdzekļi, bet gan par pelnošās sabiedrības daļas nesabalansētiem ienākumiem un izdevumiem. Kaut arī ienākumi ir salīdzinoši lieli, atlikusī summa tiek iztērēta un daļa pat dzīvo pāri saviem ienākumiem. Šajā gadījumā ienākumu zaudēšana būs īpaši traģiska, jo, iespējams, ikmēneša maksājumiem klāt jau uzkrāti arī parādi,” turpina Simona Striževska

Problēmas ar uzkrājumu veikšanu nav tikai Latvijā. Pētījums par ASV iedzīvotāju uzkrāšanas paradumiem ("GoBankingRates") rāda, ka ASV uzkrājumu nav 45% no respondentiem un vēl 24% nepārsniedz 1000 dolāru. Salīdzinājumam no visiem "Finoterapiju" izgājušiem, 27% vispār nav uzkrājumu un vēl vidēji 25 % uzkrājums naudā vai norēķinu kontā nepārsniedz 1000 eiro.

Izmantojot mūsdienu tehnoloģiskās iespējas un bankas izstrādātus algoritmus, apvienojot tos ar ilggadēju un profesionālu finanšu ekspertīzi, "Citadele" ir radījusi "Finoterapiju" - bezmaksas automatizētu konsultāciju interneta vidē. Pētījuma ietvaros tika analizēts 2300 anonīmu respondentu datu kopums.

Uz augšu