Arī pandēmija un aizvadītie svētki radījuši būtisku ietekmi uz mūsu finansiālo situāciju, tāpēc SEB bankas privātā segmenta mārketinga vadītājs, Biznesa augstskolas "Turība" absolvents Kristaps Sadovskis sniedz septiņus ieteikumus, kā labāk plānot savu personīgo budžetu un monitorēt izdevumus, kā arī skaidro, kur vērsties pēc padoma finanšu jautājumos.
Gada sākums – lielāko pirkumu laiks
Janvāris ir īstais brīdis, kad sākt plānot budžetu, taču nav īstais, lai sāktu taupīt. Janvāra beigas un februāra sākums ir labākais brīdis gada lielākajiem pirkumiem, jo lielā daļā iepirkšanās vietu norisinās sezonas izpārdošanas un daudzas preces vai pakalpojumus iespējams iegādāties par izdevīgākām cenām.
Gada griezumā tas sniedz iespēju ieekonomēt. Tomēr nav jāraizējas, ja šim gadam lielie pirkumi nav ieplānoti. Tieši tāda pati situācija būs arī nākamgad.
Plānošana un sekošana plānam
Finanšu plānošana jeb finanšu pratība nepieciešama ne tikai gadījumos, kad trūkst līdzekļu, bet arī tāpēc, lai no esošajiem ienākumiem iegūtu pēc iespējas vairāk. Plānojot savu budžetu, ļoti būtiski ir apzināties ienākumus un izdevumus, netērējot vairāk par ieņēmumiem, kā arī nospraužot atbilstošus gada mērķus. Tikpat būtiska kā plānošana ir arī sekošana līdzi plāna izpildei ikdienā.
Uzskaites tabula kā daļa no finanšu pratības
Lai izstrādātais finanšu plāns darbotos, jāievieš vairāki paradumi, turklāt jāņem vērā, ka stabili paradumi neizstrādājas vienā dienā. Lai noteiktas lietas kļūtu par daļu no ikdienas, reizēm nepieciešamas divas vai trīs nedēļas, kad piestrādājam pie paraduma ieviešanas. Reizēm pat mēnesis.
Lielisks rīks, kas palīdzēs īstenot finanšu plānus, ir izdevumu uzskaites sistēma. Gada sākums ir pateicīgs laiks, kad var sākt veidot šo uzskaites tabulu. Ir lietderīgi pierakstīt izdevumus, analizējot – kam un cik daudz tērējam. Tehniski tabulu var veidot dažādi – kādam būs ērtāk rakstīt ar roku kladē, citam - izveidot izklājlapu lietojumprogrammatūrā Microsoft Excel. Mūsdienās finanšu uzskaites veidošanai ir pieejamas dažādas mobilās lietotnes, "Wallet by BudgetBakers", "My finances" u.tml.
Budžets jāplāno katram mēnesim
Plānot budžetu gada periodam ir grūti, ieteicamāk nospraust kādu konkrētu, lielāku individuālo mērķi gadam, bet ikdienas tēriņus plānot mēneša griezumā. Tā daudz uzskatāmāk redzēsim, kādi ir mūsu ieņēmumi, kādi izdevumi un kāds – atlikums, ja tāds ir. Mēnesi vai vairākus mēnešus nepieturoties pie plānotā, attālināsies arī gada mērķis, tomēr vēl būs laiks pārveidot plānu efektīvāk.
Lai netiktu pārtērēti ikmēneša ieņēmumi un veidotos uzkrājumi, ieteicams izmantot budžeta plānošanas 50/30/20 likumu, kad 50% ienākumu tiek novirzīti obligātajiem tēriņiem, 30% - personīgajām vajadzībām un 20% - iekrājumiem vai kredītu atmaksai. Zinoši cilvēki iesaka šādi sadalīt ieņēmumus, lai sekmīgāk īstenotu plānoto.
Ikviens, protams, var nedaudz mainīt šīs robežas, atkarībā no ienākumu apmēra un dzīves apstākļiem, tomēr būtiski saglabāt šādu pozīciju proporciju, sedzot esošos ikdienas izdevumus un veidojot nelielu drošības spilvenu nākotnei esošo ieņēmumu ietvaros. 50/30/20 likums sniedz zināmu kontroli pār savām finansēm, atgādinot, ka nopelnītais jātērē mērķtiecīgi.