Tūristu skaits Latgalē pērn sarucis par 40%

LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Foto: Shutterstock

Tūristu skaits Latgalē 2020.gadā, salīdzinot ar gadu iepriekš, sarucis par 40%, informēja Latgales Tūrisma asociācijā.

Organizācijā norāda, ka 2020.gads viennozīmīgi bija pārmaiņu, izaicinājumu un pielāgošanās gads. Vispasaules pandēmijas ieviestās korekcijas skāra arī Latvijas, tostarp Latgales tūrisma nozari.

Gada sākumā vēl nekas neliecināja par spējajām izmaiņām, kādas sagaida gan tūrisma, gan citas nozares. Ziemā daudzi tūrisma uzņēmēji aktīvi gatavojās jaunās tūrisma sezonas atklāšanai, bet pavasarī starp nozares pārstāvjiem valdīja visai drūms noskaņojums, atzina asociācijā. Pavasarī sākās iepriekš veikto rezervāciju masveida atcelšana, kādēļ daudziem tūrisma uzņēmējiem radās nopietnas bažas par iespējām nodrošināt finansiālu stabilitāti.

Ierobežotā vai pilnīgi pārtrauktā tūrisma plūsma atstājusi ilglaicīgas sekas uz tūrisma nozari. Lai arī 2020. gadā Latgalē viesojās tuvu pie viena miljona tūristu, salīdzinot ar 2019. gadu, tas ir kritums pat par 40%.

Savukārt tieši ārzemju tūristu skaita ziņā kritums ir pat par 82%. Proti, balstoties uz Latgales pilsētu tūrisma informācijas centru statistikas datiem, 2019.gadā Latgali apmeklēja vairāk nekā 57 000 ārzemju tūristu, savukārt 2020.gadā tikai 10 500 ārzemju tūristu. Ārvalstu viesu trūkumu vissmagāk izjuta lielās viesnīcas, jo citos gados apmēram puse no viesnīcu viesiem bija tieši ārzemju tūristi. Tāpat 2020.gadā smagi tika ietekmēts kultūras tūrisms un 90% no visiem masu pasākumiem.

"Tomēr, lai arī statistikas dati izskatās visai draudīgi, ir jāuzsver, ka 2020.gads ir īpašs izņēmuma gads, kura sniegtā pieredze un mācība ir iespēja turpināt attīstīties un pilnveidot vietējo un Baltijas valstu tūrisma saikni," norāda organizācijā.

Pateicoties Baltijas valstu valdību lēmumam uz kādu laiku saglabāt tā saukto "Baltijas burbuli", gada pirmajā pusē Latgales pilsētās viesojās salīdzinoši daudz tūristu no Lietuvas un Igaunijas. To asociācijai apstiprināja vairāku pilsētu tūrisma informācijas centri. Tomēr, neskatoties uz tūristu skaita pieaugumu vasaras sākumā, gada griezumā ir redzams tūristu skaita samazinājums.

Balstoties uz Latgales tūrisma informācijas centru statistiku, no Lietuvas 2020.gadā bija par 8% mazāk tūristu nekā 2019.gadā, bet no Igaunijas - par 14% mazāk tūristu. Lielākais ārzemju tūristu kritums ir no Krievijas, kopā - 77%. 2020.gadā vienīgais tūristu pieaugums ir no Norvēģijas - kāpums par 33%. Kopumā Latgalē viesojušies tūristi no 52 pasaules valstīm, tostarp Brazīlijas, Ēģiptes, Dienvidkorejas, Turcijas, Armēnijas, Izraēlas.

Tāpat bija vērojama tendenču maiņa naktsmītņu izmantošanā. Ja līdz šim tūristi vienā naktsmītnē visbiežāk uzkavējās ne vairāk kā divas dienas, tad 2020.gads ieviesis pārmaiņas, un tūristi naktsmītnēs izvēlējušies uzturēties ilgāku laika posmu. Krāslavas novada Tūrisma centrs secinājis, ka salīdzinoši liels skaits tūristu izvēlējušies izmantot naktsmītņu pakalpojumus nedēļas garumā vai pat ilgāk. Līdz ar to vidējas ietilpības naktsmītņu noslodze, jo īpaši gada pirmajā pusē, ir bijusi lielāka nekā iepriekšējos gados.

Visbiežāk Latgalē viesojās ģimenes ar bērniem, individuāli pāri un nelielas draugu grupas. Kā atzīst Preiļu novada Tūrisma informācijas centra pārstāvji, 2020.gadā bija izteikti liels individuālo ekskursiju pieprasījums. Tomēr, atšķirībā no citiem gadiem, grupas bija daudzreiz kompaktākas un nepārstāvēja konkrētu tūroperatoru braucienus, bet vairāk individuālus ceļotājus - nelielas mājsaimniecības, draugu kompānijas.

2020.gadā cilvēki vislabprātāk izvēlējās būt laukos, pie dabas, atpūsties aktīvi. Līdzās pieaugošajam dabas tūrisma pieprasījumam aktualitāti nav zaudējis arī gastronomiskais jeb kulinārais tūrisms, labsajūtas un atpūtas tūrisms, kā arī apskates saimniecības, ražotnes un pasākumi.

2021.gadā Latgalē ceļotājus sagaida vairāk nekā 900 dažādi tūrisma objekti. Asociācija pauž, ka Latgale ir drošs tūrisma un atpūtas galamērķis ar daudzveidīgu un aizraujošu piedāvājumu ikkatram ceļotājam.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Svarīgākais
Uz augšu