Varasiestādes lēma, ka vakcinācija būs brīvprātīga un bezmaksas visiem iedzīvotājiem un pastāvīgajiem Singapūras rezidentiem. Prioritārās tiesības vakcinēties pret koronavīrusu, tā pat kā daudzās valstīs, bija medicīnas jomā strādājošajiem, kā arī tiem, kas darba dēļ bija riska zonā. Tāpat prioritāri ātrāk vakcīna bija pieejama pensionāriem un citām iedzīvotāju grupām. Ar laiku vakcīnas kļuva pieejamas visiem valsts iedzīvotājiem, tostarp arī bērniem un pusaudžiem no 12-17 gadu vecumam.
Neraugoties uz aktīvu vakcinēšanos, Singapūra šī gada maija vidū atkal noteica stingrākus ierobežojumus cīņai pret Covid-19. Toreiz Veselības ministrija izteica bažas par to, ka nebūs iespējams noteikt inficēšanās avotu daudziem inficētajiem. Tas liecina, ka varasiestādes var nezināt par visiem saslimšanas gadījumiem, kas draud ar nekontrolētu infekcijas izplatību, skaidroja iestāde.
Augustā, pēc varasiestāžu datiem, vakcinēto skaits pieauga par aptuveni procentu dienā, bet 5. augustā vakcinēto iedzīvotāju skaits sasniedza 67%.
Tajā brīdī Singapūra paziņoja, ka divos piegājienos varēs mīkstināt ierobežojumus, sniedzot privilēģijas vakcinētajiem iedzīvotājiem. Augusta beigās vakcinējušies bija jau 80% valsts iedzīvotāju.
Turklāt, vakcīnu uzskaitē tiek ņemti vērā dati par “Moderna” un “Pfizer / BioNTech” vakcīnām, jo trūkstot datu par Ķīnas vakcīnas “Sinovac” efektivitāti, to vidū arī pret jaunākiem paveidiem.
3. septembrī pilnībā vakcinējušies bija 81% iedzīvotāju. Pēc “Bloomberg” vakcinācijas tempa statistikas rīka, 80% vakcinācijas robežu 5. septembrī bija pārvarējušas tikai trīs valstis – Gibraltārs (117,5%, ņemot vērā datus par revakcināciju), Malta (83,7%) un Maldivas (81,3%). Augstā iedzīvotāju imunizācijas līmeņa dēļ vakcinācijas temps sāka kristies, bet Singapūra samazināja masu vakcinācijas centru skaitu.
Turklāt, augusta beigās Singapūra vienojās ar Austrāliju, ka tā piešķirs 500 000 devu, lai Austrālija varētu paātrināt savu vakcinācijas programmu laikā, kad palielinās “Delta” paveida izplatība. Pēc vienošanās noteikmiem, Austrālijai vēlāk būs jāatdod Singapūrai tāds pats skaits vakcīnām. Tas notiks brīdī, kad Singapūras vakcīnu rezerves būs beigušās un nolems veikt revakcināciju.
Vakcinācijas kampaņas veiksme tiek saistīta ar valdības solījumiem pakāpeniski atjaunot ekonomisko un sociālo aktivitāti, kā arī mīkstināt ierobežojumus ārvalstu braucieniem.
“Mēs varam pieradināt Covid-19”
“Sliktā ziņa ir tā, ka Covid-19 ar mums var palikt uz visiem laikiem. Labā ziņa ir tā, ka mēs varam ar šo slimību sadzīvot,” teikts jūnijā publicētā rakstā, kuru sagatavojuši Singapūras tirdzniecības ministrs Hans Kims Jungs un finanšu ministrs Lorens Vongs, kā arī veselības ministrs Ons Je Kungs.
Viņi uzsver, ka koronavīruss kļūs par epidēmisku saslimšanu, kura nekad nepazudīs un turpinās būt līdzās cilvēcei, esot kā epidēmiska slimība līdzīgi, kā tas pašlaik ir bijis ar gripu.
Līdzīgu pieņēmumu maijā un pērn decembrī izteica arī Pasaules Veselības organizācija. Analogs secinājums lasāms arī žurnālā “Nature”, kas apjautājusi vairāk nekā 100 imunologus un virusologus, kas pēta koronavīrusu.
Kā Singapūra plāno pāriet uz “jauno normālo” - ikdienas dzīvi ar koronavīrusu?