Kā novērst krākšanu?

Rakstu piedāvā Lotos Pharma
Foto: Publicitātes foto

Lai arī, gulēt ejot, ģimenē valdīja saticība un siltas jūtas, partneris no rīta šķiet neizgulējies un aizvainots. Kas noticis? Iespējams, iemesls tam ir krākšana miegā, kas otram cilvēkam padarījusi nakti trauksmainu. Krākšana traucē kvalitatīvi izgulēties gan pašam, gan apkārtējiem – neļaujiet tai sabojāt attiecības un labu miegu! Uzziniet, kas izraisa krākšanu, kādi līdzekļi var kalpot šīs problēmas novēršanai un kā varat gulēt labāk!

Skaļā vibrācija

Miegā muskuļi atslābst, un tas attiecas arī uz elpceļu muskulatūru. Krākšana rodas, kad augšējie elpceļi ir pārāk šauri un gaisa plūsma degunā un mutē tiek traucēta, ierobežota, kļūst turbulenta. Tas liek apkārtējiem audiem vibrēt, radot troksni. Biežāk ar to saskaras cilvēki ar lieko svaru, jo tauki uzkrājas arī mēlē un ap elpceļiem, atslābinātā stāvoklī tos sašaurinot vēl vairāk. Krākšana šķiet raksturīgāka vīriešiem (un vīriešus nudien tā piemeklē gandrīz divreiz biežāk, kas tiek skaidrots ar fizioloģiskām īpatnībām augšējo elpceļu anatomijā un tauku nogulsnēšanās veidā), taču no tās nav pasargātas arī sievietes un pat bērni.

Daži pētījumi liecina, ka vairāk nekā 10% bērnu naktī krāc – tas nav nekas neparasts. Apmēram 1% līdz 3% bērnu krākšana var būt simptoms kam nopietnākam. Krākšanu jaunākiem pacientiem var izraisīt, piemēram, palielinātas mandeles un adenoīdi. Ja jūsu bērns regulāri skaļi krāc, ieteicams tomēr konsultēties ar savu ārstu vai pediatru!

Sievietēm pēc menopauzes izmainās hormonālais fons, kas veicina arī elpceļu muskulatūras atslābšanu, tā palielinot krākšanas iespējas un miega apnojas risku. Jau izsenis novērots, ka līdz ar vecumu krākšanas biežums un intensitāte pieaug abiem dzimumiem.

Krākšanu izraisošie faktori

Ir svarīgi, kādā pozā guļat. Gulēšana uz muguras liek mēles pamatnei un mīkstajām aukslējām atslābt, pieplokot pie rīkles aizmugures un tādējādi izraisot vibrējošo skaņu. Izvēlieties gulēšanas pozu uz sāniem, jo tā samazina elpceļu saspiešanu un atvieglo elpošanu!

Krākšanas faktoru var būt daudz, un tie mēdz kombinēties, viens otru papildinot. Lūk, galvenie no tiem:

 • novirzīta deguna starpsiena, kas ierobežo gaisa plūsmu caur degunu – to var labot vienīgi ar ķirurģisku operāciju
 • zems muskuļu tonuss rīklē (biežāk novērojams cilvēkiem gados)
 • palielinātas mandeles, īpaši – bērniem
 • mazs žoklis vai pārmērīgs sakodiens
 • aizlikts deguns, piemēram, alerģijas vai saaukstēšanās dēļ, deguna polipi, deguna blakusdobumu iekaisums
 • alkohola vai medikamentu lietošana, kas izraisa miegainību un liek muskuļiem vēl vairāk atslābt
 • smēķēšana

Kā apturēt krākšanu

Daudzi vēlas pārtraukt partnera traucējošo, dažu nakti – pat neizturamo krākšanu. Tāpat daudzi vēlētos vienkārši naktīs nekrākt, nevis taisnoties no rīta ar vārdiem „Es taču to nevaru kontrolēt!” Tā gluži nav, darīt kaut ko lietas labā jūs varat! Ir vairāki veidi, kā krākšanu novērst – sākot ar dzīvesveida maiņu un beidzot ar bezrecepšu medikamentiem un atbilstīgām medicīnas ierīcēm (kapēm), īpašiem spilveniem, pozitīvā spiediena terapiju. Tomēr pirmkārt ārsti iesaka dažas būtiskas dzīvesveida izmaiņas, lai mazinātu krākšanu un reducētu obstruktīvās miega apnojas attīstības risku:

 • atbrīvoties no liekā svara
 • atmest smēķēšanu
 • samazināt alkohola patēriņu
 • ārstēt alerģijas simptomus

Miega līdzeklis labam miegam – Good Sleep spray!

Melatonīns ir dabisks miega hormons, kas palīdz aizmigt un novērst trauslo miegu, tādējādi tas var palīdzēt kā krācējam, tā blakusgulētājam.

Good Sleep Spray ir pirmais zem mēles izsmidzināms miega līdzeklis, kura sastāvā esošais melatonīns palīdz samazināt iemigšanai nepieciešamo laiku¹ un atvieglot ar diennakts ritma izjaukšanu saistītās sajūtas², savukārt pasifloras augs darbojas sedatīvi un palīdz uzturēt psihisko relaksāciju un veselīgu miegu. Lietošana ir vienkārša. Aerosolu izsmidzina 1 reizi zem mēles 1 reizi dienā 20 min. pirms gulētiešanas un ļaujas miegam.

Foto: Publicitātes foto

¹ Labvēlīgo ietekmi panāk, uzņemot vismaz 1 mg melatonīna neilgi pirms gulētiešanas.

² Labvēlīgo ietekmi panāk, uzņemot vismaz 0,5 mg melatonīna ceļojuma pirmajā dienā neilgi pirms gulētiešanas un pirmajās dienās pēc nonākšanas galamērķī.

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.

Uz augšu