«Vienotība» plāno sagatavot kvalitatīvus grozījumus «ofšoru» ierobežošanai iepirkumu jomā

LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Zane Bitere/LETA

Partija «Vienotība» atbalsta pozīciju, ka valsts iepirkumos nedrīkst piedalīties uzņēmumi, kuru īpašnieki un patiesā labuma guvēji ir slēpti trešo valstu ofšoros, tādēļ tā sola sagatavot kvalitatīvus likuma grozījumus ar attiecīgu regulējumu, informēja politiskajā spēkā.

Ar šādu paziņojumu «Vienotība» nākusi klajā pēc Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa lēmuma nodot otrreizējai caurlūkošanai Saeimā pieņemtos likuma grozījumus, kas aizliedz publiskajos iepirkumos piedalīties «ofšoriem». Vējonis norāda, ka atbalsta grozījumu mērķi, taču apstiprināto izmaiņu redakcija radot risku, ka valsts budžets var ciest zaudējumus pretrunu ar Eiropas Savienības (ES) regulējumu dēļ.

«»Vienotība» kategoriski iestājas pret ofšoriem, ēnu ekonomiku un nodokļu nemaksāšanu - uz valsts pasūtījumu pretendējošu uzņēmumu īpašnieku slēpšanās visa veida «panamās» nav pieļaujama un «Vienotība» vienmēr iestājusies pret to. Izmantosim iespēju precizēt Publisko iepirkumu likuma grozījumu tekstu, stingri pieturoties pie to būtības,» skaidroja partijas Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Hosams Abu Meri.

«Latvijai kā patstāvīgai valstij ir visas tiesības liegt trešo valstu anonīmiem ofšoriem piedalīties publiskajos iepirkumos par nodokļu maksātāju līdzekļiem. Eiropā jau ir pieņemts likums par patiesā labuma guvēju atklāšanu, Eiropa ir pret anonimitāti. Latvijas pienākums ir atbalstīt godīgu konkurenci un izskaust korupcijas riskus, tas nekādā veidā nevar būt pretrunā ar ES apstiprināto regulējumu,» pauž Eiropas Parlamenta deputāts, «Vienotības» domes priekšsēdētājs Krišjānis Kariņš.

Kā ziņots, Vējonis norāda, ka jau septīto reizi Saeimā atgriež likumu otrreizējai caurlūkošanai galīgajā lasījumā sasteigti virzītu un pienācīgi neizstrādātu priekšlikumu dēļ. Publisko iepirkumu likuma grozījumi uzskatāmi parāda, ka trešais lasījums nav īstais laiks, lai piedāvātu risinājumus, kas iepriekšējos lasījumos nav apspriesti un pienācīgi izstrādāti. Šāds sasteigts un nepārdomāts likumdošanas process nav Latvijas iedzīvotāju interesēs, norādīja Valsts prezidents.

Vēstulē Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei (VL-TB/LNNK) Valsts prezidents norāda uz trešajā lasījumā virzītajās normās par pretendentu izslēgšanu no iepirkumiem pieļautajām būtiskajām nepilnībām, kas neļaus sasniegt normu deklarētos mērķus un var radīt papildus izdevumus un zaudējumus valsts budžetam saistībā ar iespējamiem ES tiesību pārkāpumiem.

Vējonis arī vērš uzmanību uz likumā ietvertajām strīdīgajām normām, kas Latvijā reģistrētus uzņēmumus nostāda nelabvēlīgākā situācijā, salīdzinot ar ārvalstīs reģistrētajiem uzņēmumiem, kuru kapitāldaļu (akciju) īpašnieki ir reģistrēti zemu nodokļu vai beznodokļu valstīs vai teritorijās.

Valsts prezidents atbalsta strīdīgo normu deklarētos mērķus, tomēr aicina pievērst uzmanību spēkā esošajam Publisko iepirkumu likumam. Publiskie līdzekļi un publiskais finansējums var tikt piešķirts tikai tādām personām, kas nomaksājušas nodokļus un izpildījušas savas saistības pret valsti. Tā ir pašsaprotama un loģiska prasība, kas ir noteikta likumā un ir spēkā jau daudzus gadus.

Jau ziņots, ka Saeima 1.februārī galīgajā lasījumā pieņēma likuma grozījumus, ar kuriem tiek aizliegts publiskajos iepirkumos piedalīties zemu nodokļu valstī reģistrētiem uzņēmumiem, kā arī šādiem uzņēmumiem lielā mērā piederošiem pretendentiem no Latvijas. Attiecīgos priekšlikumus bija iesniegusi nacionālās apvienības «Visu Latvijai!»-«Tēvzemei un brīvībai»/LNNK Saeimas frakcija.

Priekšlikumu atbalstīja 46 deputāti no VL-TB/LNNK, «Saskaņas», Latvijas Reģionu apvienības un «No sirds Latvijai», pret balsoja seši deputāti, bet 29 deputāti - Viktors Valainis, Inesis Boķis, kā arī «Vienotības», kā arī Zaļo un zemnieku savienības pārstāvji - balsojumā atturējās. Vēl desmit parlamentārieši balsojumā nepiedalījās.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Svarīgākais
Uz augšu