Pirmdiena, 16. jūlijā Vārda dienas: Aleksejs Aleksis Alekss
Ilustratīvs attēls |  
Foto: PantherMedia/ScanPix

Vasaras pēdējais mēnesis ir pienācis pavisam nemanot, biedrība «Esi brīvs!» aicina bērnu vecākus atlikušajā vasaras daļā produktīvi pavadīt laiku ar bērniem pirms mācību gada sākuma. Laika apstākļu dēļ nākas palikt mājās, un visbiežāk bērni kā laika kavēkli izvēlas viedierīces. Biedrība «Esi brīvs!» vēlas sniegt dažus padomus, kā efektīvāk izmantot viedierīces, lai mazinātu ar to lietošanu saistītos riskus.

Bērni mācās no pieaugušajiem, tādēļ, lai rādītu bērniem pozitīvu piemēru, vecākiem jāsāk ar sevi. Nenoliedzami, bērni jaunās tehnoloģijas apgūst daudz ātrāk, tāpēc ir svarīgi, lai vecāki būtu viņam līdzās. Kopā ar bērniem vecākiem ir jāmāca viedierīci izmantot ne tikai spēlēm un sarakstei sociālajos tīklos, bet arī jāparāda, kā ar tās palīdzību var paplašināt redzesloku un iegūt jaunas zināšanas, prasmes.

«Lielākā problēma ar viedierīcēm ir tā, ka tās tiek bieži turētas sev tuvumā un, tiklīdz tiek saņemts kāds paziņojums, darbi tiek mesti pie malas un uzmanība pievērsta ekrānam. Lielākoties tās ir nevajadzīgas ziņas, pēc kuru apskatīšanas nereti vēl stundu tiek caurskatītas citas lietas. Tādā veidā tiek zaudēta koncentrēšanās spēja un cilvēks nemitīgi novēršas no saviem darbiem. Gandrīz katrs ir piedzīvojis situāciju, kad, sēžot ģimenes vai draugu lokā, visi ap galdu sēdošie ir «iegrimuši» katrs sava telefona ekrānā. Šāda distancēšanās parasti notiek nejauši, bet pavadītais laiks ar apkārt esošajiem līdz ar to zaudē kvalitāti,» uzsver biedrības «Esi brīvs!» psihoterapeite Dace Caica.

Viedierīces ir un būs mums blakus, tomēr, nedaudz pamainot ikdienas paradumus un ievērojot pašdisciplīnu, ir iespējams tās lietot nekaitējot sev. Tāpēc «Esi brīvs!» sniedz ieteikumus kā efektīvāk izmantot tehnoloģijas:

• ēdienreizes laikā noliec viedierīci malā;

• izvēlies noteiktas stundas dienā, kad lieto internetu, spēlē spēles;

• ejot gulēt, uzliec «lidmašīnas» režīmu dziļākam miegam;

• glabā viedierīces atsevišķā somā, nevis kabatā;

• izaicini citus ģimenes locekļus nelietot sociālos tīklus noteiktu laiku;

• pēc ilgāka laika pavadīšanas pie viedierīces, atpūtini acis, izejot ārā.

Par biedrību «Esi brīvs!»:

Biedrības mērķis ir uzrunāt jauniešus, viņu vecākus, skolotājus un sabiedrību kopumā, popularizējot uzskatu, ka būt brīvam no jebkādām atkarībām ir pašsaprotami un daudz interesantāk nekā tad, ja esi atkarīgs no šķietami patīkamām vielām un procesiem.

© TVNET. Visas tiesības paturētas