Stājas spēkā labāki noteikumi elektronisko sakaru jomā

CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Reuters/ScanPix

Šodien stājas spēkā jaunie Eiropas Savienības (ES) noteikumi elektronisko sakaru jomā, kuru mērķis ir nodrošināt labākus pakalpojumus patērētājiem.

Līdz šodienai dalībvalstu likumos bija jābūt iestrādātiem vairākiem noteikumiem. Eiropas Komisija (EK) apņēmusies stingri sekot līdzi, vai jaunās prasības tiek ievērotas.

Piemēram, saskaņā ar jaunajiem noteikumiem no šodienas jābūt iespējai mainīt mobilo sakaru operatoru, nemainot numuru, vienas darbadienas laikā. Paredzams, ka turpmāk arī personas dati būs labāk aizsargāti no noplūdēm un surogātpasta.

Novērš negodīgu komercpraksi

Iepriekš EK pārstāvniecība Latvijā informēja, ka no šodienas tiks pievērsta uzmanība tādam aspektam kā mobilo sakaru operatori vēršanās pret konkurentiem. AFP vēstīja, ka iepriekš lietotāji un satura nodrošinātāji sūdzējušies: sešās ES valstīs mobilo sakaru operatori bloķē vai prasa papildu maksu par balss pārraides interneta protokola (VoIP) pakalpojumiem, piemēram, "Skype". Kāds Lielbritānijas operators bez brīdināšanas padarījis tehniski neiespējamu zvanīšanu caur "Skype" programmu pēcpusdienās un vakaros, kā piemēru minējusi EK priekšsēdētāja vietniece un digitalizācijas programmas komisāre Nēlī Krusa, kura norādīja, ka patērētāji ir jāinformē par visiem ierobežojumiem.

Citi operatori savukārt, izmantojot droselēšanas jeb pieprasījumu ierobežošanas tehnoloģiju, palēninājuši konkurentu nodrošināto video straumēšanas plūsmu, lai mazinātu satura kvalitāti.

EK norādīja, ka daudzos gadījumos problēmas brīvprātīgi atrisinātas, bieži vien tāpēc, ka bija iesaistījušies dalībvalstu regulatori, tomēr ir vajadzīga precīzāka informācija, lai nošķirtu līgumos paredzētu vai "de facto" bloķēšanu no prakses, kad piekļuve konkrētiem pakalpojumiem ir pieejama tikai par papildu samaksu, kā arī nepieciešama informācija par konstatēto bloķēšanas paņēmienu apjomu.

Būs atklāts un neitrāls internets

EK apņēmusies cītīgi sekot līdzi, lai jaunie noteikumi tiktu piemēroti tā, lai tiktu nodrošināta atklāta un neitrāla interneta principu ievērošana. "Nākamajos mēnešos ciešā sadarbībā ar dalībvalstu regulatoriem es rūpīgi uzraudzīšu jauno ES noteikumu ievērošanu, lai pārliecinātos, ka tie nodrošina atklātu internetu. 2011.gada beigās es nākšu klajā ar rezultātiem, tostarp par interneta datu plūsmas bloķēšanu vai traucēšanu. Ja šie rezultāti būs neapmierinoši, es nevilcināšos ierosināt stingrākus pasākumus, lai nodrošinātu konkurenci un izvēli, ko ir pelnījuši patērētāji," norādīja Krusa.

Komisija lūgusi Eiropas Elektronisko sakaru regulatoru iestādi (BEREC) veikt nopietnu pārbaudi par jautājumiem, kas ir svarīgi atklāta un neitrāla interneta nodrošināšanai, tostarp par šķēršļiem mainīt operatoru, interneta datu plūsmas bloķēšanu vai traucēšanu, pakalpojumu caurredzamību un kvalitāti.

Komisija līdz šā gada beigām publiskos BEREC pārbaudē gūtos datus, tostarp datus par interneta datu plūsmas bloķēšanu vai traucēšanu. Ja BEREC veiktā pārbaude un citi avoti norādīs uz neatrisinātām problēmām, komisija izvērtēs vajadzību pieņemt stingrākus pasākumus.

Tiks pievērsta uzmanība arī tam, vai iedzīvotājiem un uzņēmumiem piedāvātie platjoslas pieslēgumi ir tikpat ātrdarbīgi kā interneta pakalpojumu sniedzēja reklāmā minētie.

Saskaņā ar jaunajiem ES telesakaru noteikumiem telesakaru pakalpojumu sniedzējiem būs pienākums pirms līguma parakstīšanas informēt patērētājus par attiecīgā pakalpojuma raksturu, tostarp par datu plūsmas pārvaldības paņēmieniem un to ietekmi uz pakalpojuma kvalitāti, kā arī par jebkuriem citiem ierobežojumiem, piemēram, joslas platuma ierobežojumiem vai pieejamo pieslēguma ātrumu. BEREC ziņojusi, ka lielākā daļa dalībvalstu regulatoru ir saņēmusi sūdzības par atšķirībām starp reklamēto un faktisko interneta pieslēguma ātrumu.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Svarīgākais
Uz augšu