Būvniecības ģenerālvienošanos līdz šim atbalstījuši 90% no kvoruma

LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Edijs Pālens /LETA

Būvniecības ģenerālvienošanos par minimālo algu līdz jūlija sākumam parakstījuši 211 būvniecības uzņēmumi ar 641 miljona eiro kopējo apgrozījumu, veidojot 90% no ģenerālvienošanās noslēgšanai nepieciešamā apmēra, pavēstīja Latvijas Būvuzņēmēju partnerībā.

Latvijas Būvuzņēmēju partnerības vadītāja Baiba Fromane norādīja, ka nepilnu divu mēnešu laikā ir izdevies savākt lielāko daļu ģenerālvienošanās noslēgšanai nepieciešamā apmēra. «Tas apliecina lielu uzņēmēju pieprasījumu pēc jauna domāšanas modeļa un vēlmes veidot godīgā konkurencē balstītu nozares attīstību. Šobrīd līdz mērķim mūs šķir vien 10%, tāpēc aicinām vēl neizlēmušos uzņēmumus pievienoties koplīgumam un spert soli pretī sakārtotākai un kvalitatīvākai nozarei jau pavisam tuvā nākotnē,» viņa sacīja.

Lai ģenerālvienošanās stātos spēkā, to jāatbalsta uzņēmumiem ar kopējo apgrozījumu 713 miljoni eiro.

Jau ziņots, ka ģenerālvienošanos par minimālo algu būvniecības nozarē 10.maijā forumā «Godīga konkurence Latvijas būvniecībā» klātienē parakstīja vairāk nekā 120 uzņēmumu, kuru pašu spēkiem veikto būvdarbu apmērs veidoja 519 miljonus eiro, kas ir 73% no nepieciešamā apmēra, lai ģenerālvienošanās stātos spēkā un būtu saistoša visai būvniecības nozarei.

Mēnesi pēc būvniecības ģenerālvienošanās parakstu vākšanas sākuma koplīgumu parakstījušo būvniecības uzņēmumu skaits sasniedza 189, kuru kopējais apgrozījums ir 597 miljoni eiro, tādējādi savākto parakstu skaitam veidojot 84% no ģenerālvienošanās noslēgšanai nepieciešamā apmēra.

Nozares ieskatā iespēja vienoties par virsstundas apmaksas kārtību ir viens no izšķirošajiem jautājumiem ģenerālvienošanās noslēgšanā, lai darba devēji ar arodbiedrībām varētu vienoties par līdzsvarotu risinājumu, kopumā nodrošinot augstāku darbinieku sociālo aizsardzību. Piemēram, būvniecības ģenerālvienošanās iepretim samazinājumam piemaksai par virsstundu darbu paredz ne tikai būtisku algas palielinājumu, bet arī regulāru piemaksu visiem kvalificētiem darbiniekiem 5% apmērā.

Ar grozījumiem paredzēts papildināt Darba likuma 68.pantu, nosakot, ka «ar ģenerālvienošanos, kas noslēgta atbilstoši šā likuma 18.panta ceturtajai daļai un paredz būtisku valsts noteiktās minimālās darba algas vai stundas algas likmes paaugstināšanu nozarē, piemaksas par virsstundu darbu apmēru var noteikt mazāku par šā panta pirmajā daļā noteikto, bet ne mazāku kā 50% apmērā no darbiniekam noteiktās stundas algas likmes, bet, ja nolīgta akorda alga - ne mazāk kā 50% apmērā no noteiktā akorddarba izcenojuma par paveiktā darba daudzumu.»

Ģenerālvienošanās projektā noteikts, ka ģenerālvienošanās tiks publicēta un stāsies spēkā tikai tādā gadījumā, ja stāsies spēkā grozījumi normatīvajos aktos, kas nosaka samazinātu virsstundu apmaksas likmi.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Svarīgākais
Uz augšu