Sākusies administratoru cīņa par iespēju likvidēt ABLV banku

Nekā personīga/TV3
Sākusies administratoru cīņa par iespēju likvidēt ABLV banku
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
ABLV Bankas ēka
ABLV Bankas ēka Foto: VALDA KALNINA / EPA

Eiropas centrālās bankas lēmums ABLV bankai ir iznīcinošs, jo paredz astoņu dienu laikā iedarbināt garantēto noguldījumu izmaksu. Sestdien FKTK priekšsēdētājs un reizē arī Eiropas Centrālās bankas uzraudzības komitejas loceklis Pēters Putniņš paziņoja, ka pie noguldījumu izmaksāšanas ķersies nekavējoties. FKTK iesniegs tiesai nākamā bankas likvidatora vai maksātnespējas administratora vārdu. Pašreizējie likumi paredz, ka šis amats būs ļoti ienesīgs. Iesakot tiesai likvidatoru, FKTK vadās pēc kandidatūrām, kuras ieteikusi Zvērinātu advokātu padome un Zvērinātu revidentu asociācija, svētdienas vakarā vēstīja TV3 raidījums «Nekā personīga».

Nekā personīga noskaidroja, ka Advokātu padome FKTK pirms gada ieteikusi piecus likvidatoru pretendentus - Aleksandru Berezinu no advokātu biroja Berezins un Juraša, Aldi Saulieti no advokātu biroja Sjademe un Saulietis, kā arī advokātus Mareku Diku, Valdi Ulmani un Jāni Bērziņu.

Nākamnedēļ paredzēta jauna Advokātu padomes sapulce, lai lemtu par citām un nu jau vairs ne piecām, bet desmit kandidatūrām. Potenciālo kandidātu vidū varētu būt pašreizējais Trasta komercbankas administratora palīgs Mārtiņš Bunkus, administrators un advokāts Vigo Krastiņš, Maksātnespējas administratoru asociācijas vadītājs, advokāts Jānis Kumsārs, advokāts Aivars Lošmanis no Vilgerta advokātu biroja un šā paša biroja advokāts Gints Vilgerts. Pretendentu vidū varētu būt arī Raivo Sjademe, advokāts, kurš bieži pārstāvējis ekspolitiķa Andra Šķēles intereses.

Nākamā likvidatora rokās nonāks lielākā nauda, kāda līdz šim bijusi personai, kas likvidē banku. Pērnā gada pārskatā minēts, ka ABLV bankas kredītportfelis pārsniedz divus miljardus eiro.

Bankas likvidators saņem procentus no piedzītajiem līdzekļiem. Lai šī persona jau pirmajās darbības stundās nekļūtu par multimiljonāru, finanšu ministre sagatavojusi grozījumus likumā, kas vismaz kaut kā ierobežo likvidatoru ienākumus. Gan ministre, gan banku uzraugs Putniņš uzsver, ka ABLV ir nogrimusi nevis finanšu, bet gan reputācijas problēmu dēļ, un pieļāva, ka ASV sankciju pret banku nebūtu, ja FKTK būtu ABLV sodījusi par netiešajiem darījumiem ar Ziemeļkoreju 2017.gadā.

Putiniņš skaidro, ka FKTK 2016.gadā uzlikusi sodu bankai par naudas atmazgāšanas pārkāpumiem un apņēmusies gadu pēc šā soda banku saudzēt. Šie paši FKTK sev uzliktie ierobežojumi lieguši sodīt ABLV par Ziemeļkorejas pārkāpumiem 2017.gadā. Balsojums par ABLV nesodīšanu FKTK komisijas sēdē nav bijis vienbalsīgs. Putniņa vietniece Gunta Razāne ABLV saudzēšanu nav atbalstījusi.

Kā raksta aģentūra Bloomberg, lielākā daļa ABLV klientu nāk no Krievijas, 43%, otrajā vietā ir Ukraina, 21%. Ar Ukrainu saistās kāds savdabīgs darījums. Izrādās, ABLV banku izmantojis ASV prezidenta Donalda Trampa bijušais padomnieks Pols Manafords, kurš apkalpojis arī Ukrainas eksprezidentu Viktoru Janukoviču. Šīs ziņas Nekā personīga apstiprināja kāda labi informēta ABLV tuvu stāvoša persona.

ABLV aizvēršana radījusi jautājumus par to, cik drošas ir citas bankas, kuru pamatbizness ir nerezidentu apkalpošana. Finanšu ministre sestdien paziņoja, ka šim biznesam nākotnes nav. Ja bankas grib biznesu saglabāt, tad no riskantiem klientiem esot jāatbrīvojas. Un tas jāizdara tuvāko divu gadu laikā.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu