Radīta jauna mobilā aplikācija jauniešiem – «80 brīvdienas»

FOTO: Ekrānšāviņš

Ar mērķi mazināt tabakas lietošanu bērnu un pusaudžu vidū un veicināt jauniešu interesi par veselīgu dzīvesveidu, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) un Veselības ministrija radījuši interaktīvu mobilo aplikāciju veselīgākai ikdienai – «80 brīvdienas». Aplikācija ikvienam lietotājam pieejama bez maksas, un tā aicina lietotāju būt brīvam no tabakas, veselīgākam un aktīvākam 80 dienas pēc kārtas.

Mobilā aplikācija «80 brīvdienas» ir pielāgojama ikvienam lietotājam individuāli - gan smēķētājam, kurš ir nolēmis atbrīvoties no šā nepatīkamā ieraduma, gan cilvēkam, kurš vienkārši vēlas uzlabot savu pašsajūtu un pavadīt 80 dienas veselīgāk, norāda Slimību profilakses un kontroles centrā.

Šobrīd aplikācija ir pieejama Android ierīču lietotājiem un aplikāciju bez maksas iespējams lejupielādēt Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā vai Google Play aplikāciju veikalā.

Mobilā aplikācija, kas izstrādāta informatīvās kampaņas «Brīvs» ietvaros, ir veidota kā ikdienas palīgs tās lietotājam, kas piedāvā vienkāršus padomus, kā dzīvot veselīgāk – vairāk kustēties, ēst pilnvērtīgāk, justies labāk un, protams, atteikties no kaitīgajiem ieradumiem. Piemēram:

  • Izgulies! Pietiekams un kvalitatīvs miegs ir nepieciešams mūsu organismam tikpat ļoti kā uzturs un fiziskās aktivitātes, tāpēc nakts miegam atvēli vismaz 7 stundas! Atceries, ka tieši miegā Tu uzkrāj spēkus jaunai dienai!

Tavs šodienas izaicinājums: plāno savu laiku tā, lai Tavs nakts miegs ilgtu vismaz 7 stundas!

  • Iekļauj fiziskās aktivitātes savā ikdienā! Pētījumi liecina, ka puse no braucieniem ar automašīnu Eiropā ir īsāki par 5 km – tā ir distance, ko var veikt 15 – 20 minūtēs, braucot ar velosipēdu, vai arī 30 – 50 minūtēs, ejot ātrā solī! Maini savus ikdienas ieradumus, iekļaujot tajā fiziskās aktivitātes!

Tavs šodienas izaicinājums: izkāp vienu pieturvietu ātrāk no sabiedriskā transporta vai atstāj savu auto tālāk nekā ierasts, un mēro daļu no ceļa kājām!

  • Izvēlies brīvību! Būt brīvam nozīmē būt brīvam arī no kaitīgiem ieradumiem, tostarp smēķēšanas. Vai zināji, ka tabakas dūmi satur vairāk nekā 4000 ķīmisko vielu, tostarp arī tādas indes kā nikotīnu, amonjaku, etiķskābi, nāvējošo indi arsēnu, kadmiju un benzopirēnu? Un tas vēl nav viss – viena izsmēķēta cigarete samazina mūža ilgumu par 11 (!!!) minūtēm. Starp citu, Mārim Štrombergam, lai izcīnītu olimpisko zelta medaļu, bija nepieciešama nepilna viena minūte. Un klāt vēl noteikti jāpiemin arī fakts, ka ilgstoša tabakas lietošana ir galvenais riska faktors saslimšanai ar vēzi, infarktu, aterosklerozei jeb «aizsērējušām artērijām», sirds mazspējai un citām ļoti nopietnām slimībām… Atceries, ka tikpat kaitīga veselībai ir arī pasīvā smēķēšana, tāpēc neļauj citiem smēķēt Tavā klātbūtnē!

Tavs šodienas izaicinājums: Ja biji regulārs smēķētājs, atgādini sev, kāpēc pārliecināji sevi atmest! Atgādini to arī saviem draugiem, kuri smēķē!

Aplikācijā apkopoti ekspertu ieteikumi un padomi, informācija un interesanti fakti, citu pieredze un iespēja sevi izaicināt. Lejuplādējot aplikāciju, varēs saņemt ne tikai ieteikumus veselīgākai ikdienai, bet arī:

  • ieteikumus brīvā laika pavadīšanai;
  • veselības ABC;
  • iespēju aprēķināt, cik naudas smēķētājs iztērē dienā, mēnesī un gadā atbilstoši dienā izsmēķēto cigarešu skaitam un ko par šo naudu viņš būtu varējis iegādāties;
  • atkarībā no smēķēšanas ilguma un biežuma iespēja aprēķināt mūža ilgumu, kas iemainīts pret cigaretēm;
  • SOS ieteikumus gadījumā, ja ļoti gribas uzsmēķēt;
  • citu pieredzes aprakstus.

Aplikāciju «80 brīvdienas» veidojuši nozares eksperti un speciālisti, un tās satura izstrādē ņemta vērā Latvijas situācija. Lai gan aplikācijas tiešā mērķauditorija ir jaunieši, to aicināti lietot visi interesenti, jo tajā pieejamā informācija būs noderīga ikvienam, kurš vēlēsies dzīvot veselīgāk un atbrīvoties no kaitīgiem ieradumiem.

SPKC dati liecina, ka bērnu un pusaudžu smēķētāju īpatsvars Latvijā vēl joprojām ir viens no augstākajiem – 12% jauniešu smēķē katru dienu, no tiem 27% smēķēt sākuši pirms 10 gadu vecuma. Lielākā daļa no smēķējošajiem jauniešiem – 65% - smēķēšanu vēlas atmest. Tieši tāpēc Veselības ministrija un SPKC maijā sāka informatīvo kampaņu «Brīvs», kuras mērķis ir veidot izpratni par smēķēšanas kaitīgumu un popularizēt dzīvi bez tabakas bērnu un jauniešu vidū.

Uz augšu