"Fontes": Šogad mēneša pamatalga augusi 71% Latvijas darba ņēmēju

FOTO: TASS/Scanpix

Lielāku mēneša pamatalgu šogad, salīdzinot ar pagājušo gadu, Latvijā saņēmis 71% darba ņēmēju, liecina personālvadības konsultāciju un pētījumu kompānijas "Fontes" veiktais ikgadējais darbinieku atalgojuma pētījums.

Lai godinātu darba devējus, kuri uzņēmumā īsteno taisnīgu un pārskatāmu atalgojuma politiku, "Fontes" ieviesis taisnīgāko algu maksātāju apbalvojumu, kuru pasniegs ceturtdien.

"Fontes" veiktais pētījums parāda, ka tiem darbiniekiem, kuriem 2018.gadā ticis palielināts atalgojums, pamatalga vidēji pieaugusi par 11,1%.

Savukārt 2017.gada laikā uzņēmumos palielinājies kopējais darbinieku skaits - vairāk nekā pusē jeb 55% uzņēmumos ir pieņemti jauni darbinieki. Daļa no aptaujātajiem uzņēmumiem plāno savu personālu palielināt arī nākotnē - gandrīz puse jeb 49% uzņēmumu jaunus darbiniekus piesaistīs līdz 2018.gada beigām, bet 40% darba devēju to plāno izdarīt arī 2019.gadā.

"Līdzīgi kā Latvijas ekonomikai, arī uzņēmumiem šobrīd klājas labi, pārdošanas apjomi pieaug, tāpēc arvien biežāk tiek meklēti jauni darbinieki. Tā kā darba tirgus pēdējos gados Latvijā ir strauji sarucis un turpina samazināties, konkurence par darbiniekiem ir liela. Konkurētspējīgs atalgojums vairs nav vienīgais kritērijs, kuru apsver darbinieks, izvēloties par labu vienam vai otram darba devējam. Svarīgi ir arī citi aspekti, piemēram, kāda ir uzņēmuma kultūra un vai darbs ir sociāli atbildīgs. Darbinieki ņem vērā arī to, vai darbs ir pietiekami interesants un sniedz gandarījumu, kā arī citus aspektus," skaidroja "Fontes" pētījuma grupas vadītāja un valdes locekle Anta Praņēviča.

Pētījums parāda, ka potenciālo darbinieku trūkumus ir iemesls, kāpēc daudzi darba devēji aktīvāk seko tirgus situācijai un pārskata darbinieku atalgojumu, piemēram, iepriekšējo 12 mēnešu laikā izmaiņas darbinieku atalgojumā ir veikuši lielākā daļa darba devēju, bet nekādas izmaiņas nav veikuši 5% uzņēmumu. Savukārt vairāk nekā trešdaļa jeb 36% uzņēmumu atalgojumu mainījuši divas vai vairāk reizes.

""Fontes" veiktais pētījums parāda, ka arvien lielāks skaits uzņēmumu izvēlas sakārtot savu atalgojuma politiku un saviem darbiniekiem piedāvāt taisnīgu samaksu, ko savukārt novērtē darba ņēmēji. Tāpēc šogad esam ieviesuši jaunu taisnīga atalgojuma maksātāja apbalvojumu. Tā mērķis ir motivēt darba devējus izveidot pārskatāmu atalgojuma politiku, kas būtu gan iekšēji, gan ārēji taisnīga visiem darbiniekiem," sacīja "Fontes" pētījuma grupas vadītāja un valdes locekle Anta Praņēviča.

Viņa skaidroja, ka īpaši krasi darba ņēmēju trūkumu izjūt informācijas tehnoloģiju jomā, kā arī arvien biežāk uzņēmumi meklē mazkvalificētus strādniekus, piemēram, biroja darbiniekus, fiziskā darba veicējus, kā arī darbiniekus pārdošanas, mazumtirdzniecības, ražošanas un tehnisko pakalpojumu jomā.

Darbinieku motivācijas veicināšanai uzņēmumi piedomā arī par papildus labumu nodrošināšanu. Veselības apdrošināšana nu ir pieejama gandrīz visos uzņēmumos, kuri piedalījās pētījumā. Darba devēji arvien vairāk piedāvā labumus, kuri saistīti ar darba un brīvā laika balansu - elastīgu darba laiku, papildus apmaksātas brīvdienas, iespēju strādāt attālināti. Pēdējā gadā strauji pieaudzis to uzņēmumu skaits, kuri piedāvā apmaksātu automašīnas stāvvietu pie darba vietas, vai kādu citu transporta kompensāciju.

Pētījumu par darbinieku atalgojumu 2018.gadā veica personālvadības konsultāciju uzņēmums "Fontes vadības konsultācijas". Pētījumā piedalījās 340 organizāciju (263 nesaistītas organizācijas/organizāciju grupas) visā Latvijā. Kopumā atalgojuma informācija apkopota par 75 084 darbiniekiem.

"Fontes" ir pirmais uzņēmums Baltijā, kas 1991.gadā Tartu, Igaunijā, sāka augstākā līmeņa vadītāju atlasi un konsultācijas personāla vadības jomā. 1996.gadā "Fontes" sāka piedāvāt vadītāju atlases un personāla vadības konsultāciju pakalpojumus Latvijā. Uzņēmums veic atalgojuma pētījumus, sniedz atbalstu atalgojuma sistēmu izstrādē, kā arī piedāvā vadītāju atlases, novērtēšanas un koučinga pakalpojumus, sniedz atbalstu darba attiecību izbeigšanas brīdī, veic procesu, funkciju un pienākumu auditus.

Uz augšu