Ministriju budžetos radies 15,7 miljonu eiro finanšu pārpalikums

FOTO: Edijs Pālens/LETA

Finanšu ministrija (FM), septembrī apkopojot informāciju par visu ministriju budžetiem, konstatējusi, ka sešām ministrijām ir radies finanšu pārpalikums 15,7 miljonu eiro apmērā, raksta "Latvijas Avīze".

Ministrijas, kuram nauda palikusi neiztērēta, netiek atklātas, taču zināms, ka Veselības ministrijas starp tām neesot. LETA jau ziņoja, ka daļa šīs summas - 5,7 miljoni eiro - tiks novirzīti aizsardzības budžetā, lai Latvijas tēriņi aizsardzības vajadzībām sasniegtu NATO prasītos 2% no iekšzemes kopprodukta.

Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) pastāstījusi, ka ministrijas šo naudu nav paguvušas izmantot, tādēļ Finanšu ministrijas priekšlikums esot to novirzīt trīs mērķu īstenošanai, lai līdz gada beigām varētu izdarīt "dažas labas lietas". "Pirmkārt, 5,7 miljonus eiro atvēlēt aizsardzībai, lai līdz gada beigām varētu sasniegt 2% no iekšzemes kopprodukta. Kopprodukts ir audzis straujāk, nekā bijām plānojuši. Otrkārt, 5,9 miljoni eiro ir nepieciešami, lai segtu zaudējumus par pasažieru pārvadājumiem. Bet, treškārt, mēs vēlamies stiprināt Kontroles dienesta kapacitāti (Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienestu), un šim mērķim piešķirt 400 000 eiro," stāstījusi ministre.

Gada otrajā pusē FM ierasti pieprasot visām ministrijām aktuālo informāciju par valsts budžeta izpildi. FM Komunikācijas departamenta vadītājs Aleksis Jarockis pastāstījis, ka gada laikā situācijas mēdz mainīties, piemēram, tiek iekavēti valsts iepirkumi vai nauda netiekot iztērēta citu objektīvu apstākļu dēļ. FM katru gadījumu izvērtējot individuāli, un šogad atklājies, ka pārpalikums ir vairāk nekā 15 miljoni eiro.

Lai šo finansējumu varētu novirzīt ministres nosauktajām "labajām lietām", miljoni ir jāieskaita valsts budžeta programmā "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem". Naudu nedrīkst pārdalīt pa tiešo no vienas ministrijas otrai, skaidroja Jarockis. Viņš informēja, ka šonedēļ valdību veidojošās partijas vienošoties par skaidriem pamatprincipiem, kā no objektīvu apstākļu dēļ radušā pārpalikuma tiks segtas vajadzības, kurām ir pietrūcis valsts finansējuma. Gala lēmums par līdzekļu pārdali būs jāpieņem Saeimai.

Finanšu ministre sacīja, ka patlaban valsts budžetā ir palikuši 4 miljoni eiro, kurus var tērēt kā līdzekļus neparedzētiem gadījumiem.

Uz augšu
Back