EP mudina atvēlēt vairāk naudas jauniešiem, migrācijai un aizsardzībai

TVNET/LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: AFP/SCANPIX

Eiropas Parlamenta (EP) deputāti šodien balsojumā apstiprināja nostāju sarunās par nākamo ES daudzgadu budžetu, tostarp nosakot arī vēlamo līdzekļu sadalījumu starp ES programmām, informē EP.

EP deputāti mudina vairāk naudas atvēlēt jauniešiem, pētniecībai, ekonomikas izaugsmei un nodarbinātībai, kā arī cīņai ar klimata pārmaiņām. Tāpat nepieciešams pietiekams finansējums pasākumiem migrācijas, aizsardzības un drošības jomās, finansējums lauksaimniecības un kohēzijas politikai nebūtu samazināms, savukārt jauniem ieņēmumiem daļēji jāaizstāj valstu iemaksas ES budžetā.

EP deputāti apliecinājuši savu "vienotību un gatavību" sarunām ar dalībvalstu ministriem par ES daudzgadu finanšu shēmu (DFS) un pauda nožēlu, ka dalībvalstu sarunās par vienotu nostāju nav panākts "vērā ņemams progress".

Deputāti uzskata, ka Eiropas Komisijas izstrādātais DFS piedāvājums ir sarunu sākumpunkts, taču "piedāvātais izmērs neļaus ES pildīt politiskās saistības un reaģēt uz nākotnes izaicinājumiem".

Deputāti vēlas, lai pētniecības programmai "Apvārsnis Eiropa" tiktu paredzēti 120 miljardi eiro. Eiropas Komisija piedāvājums bija tam atvēlēt 83,5 miljardus eiro. Viņi arī vēlas dubultot finansējumu jauniešu bezdarba mazināšanai un trīskāršot finansējumu "Erasmus+" programmai.

Tāpat deputāti vienojušies, ka ir jāstiprina Eiropas Stratēģisko investīciju plāns jeb "Junkera plāns", jāpalielina finansējumu transporta infrastruktūrai un maziem un vidējiem uzņēmumiem, jāsaglabā finansējums lauksaimniecības politikai un kohēzijas politikai.

Eiroparlamentārieši arī uzskata, ka vismaz 25% DFS izdevumu būtu jāparedz klimata politikas mērķu sasniegšanai, vēlākais, 2027.gadā īpatsvaru palielinot līdz 30%.

EP deputātu ieskatā pašreizējā ES budžeta ieņēmumu sistēma ir "sarežģīta, netaisnīga un pilsoņiem nesaprotama". Jaunai un vienkāršotai sistēmai būtu ievērojami jāsamazina valstu iemaksas budžetā un jāgarantē pienācīgs finansējuma līmenis jaunajā DFS. Parlaments arī aicina atteikties no visām atlaidēm un korekcijas mehānismiem.

Vienlaikus EP deputāti prasa noteikt jaunus ieņēmumu avotus - daļu no jaunas uzņēmumu ienākuma nodokļa shēmas (tostarp piemērojot nodokļus lieliem uzņēmumiem digitālajā nozarē), plastmasas nodokli un daļu no Emisijas kvotu tirdzniecības ienākumiem. Viņi uzsver, ka DFS izdevumu un ieņēmumu sadaļas būtu apspriežamas kopā.

Eiropas Parlaments, kas martā pieņēma rezolūciju par DFS, ir gatavs sarunām. Tās varēs sākties, tiklīdz ES Padome (ES dalībvalstu ministri) būs vienojusies par savu nostāju. Parlamentam jādod sava piekrišana jaunajai DFS.

EP deputāti sagaida, ka "laba vienošanās tiks panākta pirms 2019.gada Eiropas Parlamenta vēlēšanām, lai izvairītos no nopietniem šķēršļiem jauno programmu uzsākšanai sakarā ar finanšu shēmas novēlotu pieņemšanu, kā jau ir pieredzēts iepriekš".

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Svarīgākais
Uz augšu