T, 17.08.2022.

"Igauņi prom, lietuvieši klāt?" jeb Lietuvas loma Latvijas - Igaunijas "akcīžu karā"

Māris Kūrēns
, Žurnālists
"Igauņi prom, lietuvieši klāt?" jeb Lietuvas loma Latvijas - Igaunijas "akcīžu karā"
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 16
Foto: Postimees/Scanpix

Pašlaik liela uzmanība ir pievērsta Latvijas ziemeļu robežai ar Igauniju. Tas ir tādēļ, ka jau no nākamās pirmdienas Igaunijā par 25% tiks samazināta akcīzes nodokļa likme alkoholam. Līdzīgi plāno rīkoties arī Latvija, tikmēr nozarē izskanējušas bažas par iespējamām problēmām Latvijas – Igaunijas pierobežā.

Tomēr ir jāpatur prātā, ka Latvijas dienvidos – pierobežā ar Lietuvu, liela daļa Latvijas iedzīvotāju dodas iepirkties uz Lietuvu, kur arī tiek iepirkts alkohols. Latvijas Alkohola nozares asociācijas (LANA) izpilddirektors Dāvis Vītols portālam TVNET norāda, ka Latvijai samazinot akcīzes likmi alkoholam, iespējams, varētu izdoties piesaistīt arī Lietuvas pierobežas iedzīvotājus iegādāties alkoholu Latvijā.

Vītols saka, ka skatoties uz akcīzes likmēm, Latvijā šīs likmes bija mazliet lielākas nekā Lietuvā gan grādīgajiem dzērieniem, gan alum.

“Tomēr tagad šī situācija varētu mazliet pamainīties, un mēs domājam, ka kaut kāda pierobežas tirdzniecība varētu nākt arī no Lietuvas puses,” saka Vītols.

Viņš pauž, ka Lietuva varbūt arī ir zināma ar lētākām precēm, mazākiem uzcenojumiem, taču tas ir tieši tirgotāju dēļ.

“Lietuvā ir lētākas preces, tajā pašā laikā Polijā preces ir vēl daudz lētākas, tieši tādēļ lietuvieši, kas dzīvo netālu no robežas ar Poliju, brauc iepirkties tieši uz turieni. Iespējams, tieši tāpēc Lietuvas tirgotāji ir spiesti mazināt uzcenojumus, lai lietuvieši nebrauktu uz Poliju,” norāda LANA izpilddirektors.

Vītols atklāj, ka arī šo valstu pierobežā – Polijas pusē ir atvērts alkohola veikals. Pašlaik, neilgi pēc šī veikala darbības uzsākšanas, zināma daļa lietuviešu brauc iepirkties tieši uz šo veikalu. Tas, savukārt, rada zināmas cerības arī Latvijai.

“Tajā pašā laikā šī iemesla dēļ varētu rasties iespēja, ka to Lietuvas pilsētu iedzīvotāji, kuri dzīvo tuvāk Latvijas robežai, varētu braukt pie mums un papildināt Latvijas budžetu, it sevišķi vasarā. Lietuvieši ir iecienījuši atpūsties Kurzemes piekrastē un arī Jūrmalā,” saka Vītols.

Jautāts, vai iespējamais lietuviešu pieplūdums Latvijas pierobežā varētu kompensēt kaut mazu daļiņu, no zaudētās pierobežas tirdzniecības daļas no Igaunijas puses, LANA izpilddirektors atbild, ka tā tas noteikti varētu notikt.

“Mūsuprāt, tie varētu būt kādi 5-10% no visa pierobežas tirdzniecības “pīrāga”. Mēs bijām minējuši desmit procentu pieplūdumu no Lietuvas, ja Latvijā akcīzes likmes samazinājums būtu par 25%, bet ar 15% samazinājumu – tad varētu būt vien 5% vairāk alkohola pircēju no Lietuvas,” saka Vītols.

Pilnu interviju ar Dāvi Vītolu portālā TVNET lasiet otrdien, 25. jūnijā!

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu