Tradicionāli audzētu kartupeļu raža šogad solās būt laba

FOTO: Paula Čurkste / LETA

Tradicionāli audzētu kartupeļu raža šogad Latvijā solās būt laba un var sasniegt iepriekšējā gada līmeni, kamēr bioloģisko kartupeļu raža šogad varētu būt sliktāka nekā pērn, aģentūrai LETA prognozēja Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienības valdes priekšsēdētāja Aiga Kraukle.

Viņa atzina, ka šogad tradicionālajiem jeb konvencionālajiem audzētājiem kartupeļu ražas solās būt pietiekami labas un var pat sasniegt iepriekšējā gada līmeni, kad bija laba raža. Tikmēr kartupeļu lakstu puves izplatības dēļ bioloģisko kartupeļu raža šogad varētu būt sliktāka nekā cerēts un zemāka nekā pagājušajā gadā.

Kraukle lēsa, ka kartupeļu lakstu puves radītie zaudējumi dažādās bioloģiskajās saimniecībās var būt atšķirīgi. Vienam tie var būt 15%, vēl kādam - sasniegt pat 20%. Kartupeļu lakstu puve šogad ir diezgan ievērojamus postījumus nodarījusi bioloģiskajās saimniecībās, atkarībā no šķirnes izturības. Taču ir arī gana izturīgas šķirnes, kas sevi pierādījušas, viņa sacīja, skaidrojot, ka šis gads ir īpašs ar to, ka kartupeļu šķirnes parāda savu izturību pret kartupeļu lakstu puvi.

Slimības izplatības cēloņus Kraukle skaidroja ar kartupeļu lakstu puves izplatībai šovasar sevišķi labvēlīgajiem laika apstākļiem - mērenām gaisa temperatūrām, miglu naktīs un lietu. Tas ir laiks, kad kartupeļu lakstu puve strauji attīstās, taču precīzu tās postījumu apmēru nevarot novērtēt.

Asociācijas vadītāja vadītāja atzīmēja, ka agro kartupeļu ražas vākšana sākta jau pirms vairākām nedēļām un patlaban saimnieki tos intensīvi turpina vākt. Tikmēr vēlāku šķirņu kartupeļu ražas vākšana masveidā tradicionāli sekos pēc graudu ražas novākšanas septembrī.

Viņa teica, ka Eiropā šogad kartupeļu cenas ir augstākas nekā pērn sausuma dēļ. Piemēram, Polijā maksa par kilogramu kartupeļu sasniedz 35-40 centus. Lai arī globālā tirgus faktoru ietekmē kartupeļu cenas varētu kāpt arī Latvijā salīdzinājumā ar pagājušo gadu, zemnieki vairāk naudas par produkciju, visticamāk, nesaņems. "Ne jau zemnieks nosaka kartupeļu cenas, tās nosaka uzpircējs," skaidroja Kraukle.

Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienības mērķis ir apvienot kartupeļu audzētājus un pārstrādātājus, lai koordinētu biedrības biedru savstarpējo darbību kopīgu interešu aizstāvēšanai, veicinātu sadarbību, tirgus attīstību un iekšējā tirgus aizsardzību, kā arī, lai pārstāvētu savu biedru intereses attiecībās ar valsts varas, pārvaldes un citām institūcijām Latvijā un ārzemēs, kuru darbība ietekmē biedrības biedru intereses.

Uz augšu