Premjers: Rēķināties ar papildu līdzekļiem no noziedzīgi iegūtas naudas konfiskācijas nevar

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš

FOTO: Valsts kanceleja

Rēķināties ar papildu līdzekļiem prioritāšu finansēšanai no noziedzīgi iegūtas naudas konfiskācijas nevar, Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā sacīja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

Ņemot vērā, ka iepriekš izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP) norādījusi, ka Izglītības likumā noteiktais atalgojuma palielinājums pedagogiem būtu iespējams, ja ieņēmumi no noziedzīgi iegūtu līdzekļu konfiskācijas pildīs budžetu, atsevišķi komisijas deputāti šodien interesējās, kādus šādu līdzekļu ieņēmumus Kariņš prognozē nākamajā gadā.

"Es neprognozēju ieņēmumus vai kādu konkrētu summu no noziedzīgām naudām. Ar to nevar rēķināties. Ja ar to varētu rēķināties, tas būtu paredzēts kā budžeta ieņēmums," teica Kariņš.

Premjers uzsvēra, ka, turpinot īstenot izglītības reformas un optimizējot skolu tīklu, valdība iespēju robežās turpinās pedagogu algu pieaugumu. "Ja finanšu avots būtu skaidri redzams, varētu viegli pateikt," sacīja politiķis.

Viņš uzsvēra, ka nevar rēķināties ar kādu iespējamu noziedzīgas naudas konfiskāciju. "Ja gadītos, ka valsts budžetā parādītos šāda nauda, varētu lemt, kur tādu naudu lietot, bet tas būtu neprognozējams vienreizējs gadījums. Rēķināties ar tādām naudām nevar," atkārtoti akcentēja politiķis.

Jau ziņots, ka Rīgas apgabaltiesas Krimināllietu tiesas kolēģija pagājušajā nedēļā ir atzinusi par noziedzīgi iegūtiem arestētus naudas līdzekļus 29 miljonu eiro apmērā, kas pašlaik atrodas nerezidenta kontos "Reģionālajā investīciju bankā". Līdzekļus nolemts ieskaitīt valsts budžetā, tomēr Ukraina varētu pieprasīt Latvijai atdot šo naudu, jo tā saistīta ar bijušajām augsta ranga Ukrainas amatpersonām.

Ukrainas Ģenerālprokuratūras paziņojumā minēts, ka minētie līdzekļi tika arestēti 2015.gada sākumā saistībā ar Ukrainas Ģenerālprokuratūras lūgumu Latvijai sniegt tiesisko palīdzību. "Jautājums par noziedzīgas izcelsmes aktīvu atdošanu Ukrainai tiks risināts starpvaldību līmenī," piebilsts paziņojumā.

Finanšu ministrija informēja, ka tad, kad banka saņems tiesas lēmumu, tai būs jāpārskaita arestētā nauda Valsts kases kontā, kas atvērts ieņēmumiem no konfiscēto noziedzīgi iegūto līdzekļu realizācijas. Par to, kā izlietot 29 miljonus eiro, tiks lemts pēc to saņemšanas budžetā, uzsvēra ministrijā.

Tikmēr Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) ir nosūtījusi vēstuli valsts augstākajām amatpersonām, aicinot daļu no šīs naudas novirzīt pedagogu darba samaksas paaugstināšanai.

Uz augšu