Ventspils ostas termināļos decembrī ievērojami samazinājies pārkrauto kravu skaits

FOTO: Edijs Pālens / LETA

Ventspils ostas termināļos 2019.gada decembrī pārkrauti 986 tūkstoši tonnu kravu, aģentūrai LETA pastāstīja Ventspils brīvostas pārvaldes sabiedrisko attiecību vadītāja Inga Ieviņa. Tādējādi, pēc aģentūras LETA aprēķiniem, decembrī Ventspils ostas termināļos pārkrauto kravu apmērs salīdzinājumā ar 2018.gada decembri samazinājies par 36,8%.

Tāpat viņa informēja, ka 2019.gadā Ventspils ostas termināļos kopumā pārkrāva 20,5 miljonus tonnu kravu.

Ieviņa norādīja, ka ostas darbu decembrī ietekmēja ASV Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles biroja (OFAC) par korupciju noteiktās sankcijas Aivaram Lembergam ("Latvijai un Ventspilij"), kas sākotnēji skāra arī Ventspils brīvostas pārvaldi. Tostarp decembrī divas dienas ostā kuģu nebija, taču pateicoties operatīvajam darbam šī situācija tika ātri atrisināta un šobrīd osta strādā ierastajā režīmā.

Tāpat viņa informēja, ka trešdien, 8.janvārī, satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP) tikās ar Ventspils ostas termināļu pārstāvjiem, lai pārrunātu situāciju un uzklausītu nākotnēs plānus.

Pēc Ieviņas teiktā, Ventspils ostas termināļu pārstāvji prognozēs bija piesardzīgi, atzīstot, ka ir grūti aplēst sankciju ietekmi ilgtermiņā.

Vienlaikus Satiksmes ministrija sociālajā tīklā "Facebook" informē, ka Linkaits Ventspilī ticies ar Ventspils brīvostas pārvaldes pārvaldnieku Andri Purmali, Ventspils brīvostas pārvaldes valdes priekšsēdētāju Ingunu Strautmani, Ventspils brīvostas pārvaldes valdes locekli Ģirtu Valdi Kristovski (V) un VAS "Ventas osta" valdes locekli Baibu Vīlipu, lai pārrunātu situāciju Ventspils brīvostā un nepieciešamo rīcību, lai nodrošinātu kvalitatīvu tās darbību, kā arī Ventspils brīvostas pārvaldes funkciju pakāpenisku nodošanu "Ventas ostai". 

Tāpat, pēc ministrijā vēstītā, satiksmes ministrs tikās ar Ventspils brīvostas uzņēmumu pārstāvjiem, tostarp uzņēmēji atzinīgi novērtējuši ministra vizīti un iespēju izstāstīt par situāciju ostā un ASV iepriekš noteikto sankciju ietekmi uz uzņēmumu darbību un kravu apgrozījumu. 

Jau ziņots, ka OFAC pērn 9.decembrī, balstoties uz tā dēvēto Magņitska likumu, par korupciju noteica sankcijas Lembergam un četrām ar viņu saistītām juridiskām personām - Ventspils brīvostas pārvaldei, Ventspils attīstības aģentūrai, Biznesa attīstības asociācijai un Latvijas Tranzīta biznesa asociācijai. 

Reaģējot uz Ventspils brīvostas iekļaušanu sankciju sarakstā, Saeima grozīja likumus, lai Ventspils brīvostu un arī Rīgas brīvostu nodotu valsts pārziņā, bet 17.decembrī valdība atbalstīja Satiksmes ministrijas rosinājumu dibināt jaunu kompāniju - "Ventas osta", kas nodrošinās Ventspilī esošās ostas teritorijas pārvaldīšanu un apsaimniekošanu. 

Savukārt 18.decembrī OFAC paziņoja par sankciju atcelšanu pret Ventspils brīvostu un Ventspils brīvostas pārvaldi.

Ventspils brīvostai noteiktās sankcijas tika atceltas pēc tam, kad Lembergs atkāpās no brīvostas valdes un Latvijas valdība veica darbības, lai pārtrauktu Lemberga ietekmi ostā, izriet no ASV Finanšu ministrijas paziņojuma presei.

Uz augšu