Banku analītiķi janvārī Latvijā prognozē gada inflāciju 2,2-2,3% apmērā

FOTO: Edijs Pālens / LETA

Latvijā patēriņa cenas šogad janvārī salīdzinājumā ar pagājušā gada janvāri varētu būt pieaugušas par apmēram 2,2-2,3%, aģentūrai LETA prognozēja banku analītiķi.

"Swedbank" ekonomiste Laimdota Komare aģentūrai LETA sacīja, ka janvārī, salīdzinot ar decembri, patēriņa cenas varētu būt augušas par apmēram 0,4%, tādējādi gada inflācija jeb patēriņa cenu kāpums 2020.gada janvārī salīdzinājumā ar 2019.gada janvāri bijis 2,3% apmērā. 

"Visticamāk, pārtikas un degvielas cenām bija būtiskākais devums inflācijas kāpumam mēneša laikā. Degvielas cenas cēla akcīzes likmes paaugstinājums, kas stājās spēkā 1.janvārī. Savukārt negatīvs devums mēneša pārmaiņās varētu būt bijis apģērbu un apavu cenām, kuras ietekmēja tradicionālā izpārdošanas sezona. Izmaiņas piedzīvojušas arī komunālo pakalpojumu cenas. Janvārī stājās spēkā paaugstināta dabas resursu nodokļa likme, kas sadārdzina atkritumu izvešanu. Turpretim maksājumi par elektrību un gāzi, tarifu samazinājumu iespaidā, visdrīzāk, kļuvuši zemāki," klāstīja Komare.

Savukārt "SEB bankas" makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis aģentūrai LETA prognozēja, ka janvārī patēriņa cenas salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi varētu būt augušas par 0,4%, gada inflācijai veidojot 2,2%.

Viņš skaidroja, ka jūtamākais cenu lēciens janvārī bija degvielas cenām, taču cenas palielinājās arī transporta pakalpojumiem un neliels cenu pieaugums varētu būt bijis arī pārtikai. Tajā pašā laikā apģērbiem un apaviem turpinājās sezonālā izpārdošana, kamēr siltumenerģijai cenas nemainījās, bet lētāki kļuva gāzes un elektrības tarifi. 

Centrālā statistikas pārvalde datus par patēriņa cenu izmaiņām janvārī paziņos otrdien, 11.februārī.

Aģentūra LETA jau vēstīja, ka gada vidējā inflācija pagājušajā gadā Latvijā bija 2,8%. Vienlaikus 2019.gada decembrī Latvijā patēriņa cenas, salīdzinot ar novembri, samazinājās, veidojot deflāciju 0,2% apmērā, bet gada laikā - 2019.gada decembrī salīdzinājumā ar 2018.gada decembri - patēriņa cenas pieauga par 2,3%.

Uz augšu