FKTK: ES ir jāseko vienotai pieejai finanšu noziegumu novēršanā

FKTK priekšsēdētāja Santa Purgaile

FOTO: Evija Trifanova/LETA

Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm ir jāseko vienotai pieejai finanšu noziegumu novēršanā, pirmdien tikšanās laikā ar Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētājas izpildvietnieku Valdi Dombrovski akcentējusi Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) priekšsēdētāja Santa Purgaile.

FKTK aģentūrai LETA norādīja, ka šodien FKTK priekšsēdētāja un FKTK padomes locekļi Kristīne Černaja-Mežmale un Ģirts Rūda tikās ar Dombrovski, lai pārrunātu EK prioritātes finanšu jomā.

Tikšanās laikā tika apspriestas arī aktualitātes ES finanšu un kapitāla tirgū, kā arī pārrunāti jautājumi, kas skar ES kopējo cīņu pret noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un terorisma finansēšanu.

Purgaile uzsvēra, ka ir būtiski, lai ES līmenī notiek vienots darbs pie finanšu noziegumu novēršanas. "Latvijā, pēdējo gadu laikā šajā jomā ir paveikts liels darbs, un ir skaidrs, ka noziedzīgi iegūtas naudas ceļi sniedzas pāri vienas valsts robežām un sekmīgi apkarošanas pasākumi iespējami ES dalībvalstīm cieši sadarbojoties. Dalībvalstīm ir jāseko vienotai pieejai un prasībām šajā jomā, lai kopīgi tiktu panākts vēlamais rezultāts," pauda FKTK vadītāja.

Sarunas laikā uzmanība tika pievērsta arī banku sektora lomai ekonomikas atlabšanā saistībā ar Covid-19 izplatības seku un ietekmes mazināšanu, vienlaikus skarot arī finanšu ilgtspējas aspektus.

Dombrovskis uzsvēris, ka finanšu sektoram ir būtiska loma ekonomikas atjaunošanā, nodrošinot finanšu resursus uzņēmumiem ekonomiskās darbības turpināšanai, kā arī sniedzot atbalstu mājsaimniecībām, kas nonākušas grūtībās pandēmijas dēļ. "Ir svarīgi arī nākotnē stiprināt Latvijas finanšu sektoru, veicinot efektīvu un proporcionālu risku uzraudzību, atbalstot kapitāla tirgus attīstību Baltijas valstīs, un nodrošināt to, ka bankas kreditē ekonomikas attīstību," piebilda polutiķis.

Savukārt Purgaile pauda, ka, lai arī Latvija līdz šim uzrādījusi labus rezultātus Covid-19 izplatības ierobežošanā, tomēr ekonomikas un, jo īpaši finanšu sektors, ir cieši integrēts Eiropā un pasaulē. Līdz ar to Covid-19 ietekme uz citu valstu ekonomiku ir un arī turpmāk būs jūtama arī Latvijā. 

Vienlaikus Purgaile apliecināja Latvijas banku spēju operatīvi nodrošināt Latvijas sabiedrībai un uzņēmējiem nepieciešamos atbalsta pasākumus. Viņa atzina, ka šādu iespēju lielā mērā sniedz līdzšinējā Eiropas un FKTK uzraudzības pieeja, līdz ar to bankās ir nodrošinātas atbilstošas kapitāla un likviditātes rezerves. 

Purgaile arī informēja Dombrovski, ka nodrošinot finanšu sektora dalībnieku uzraudzību, FKTK īsteno individuālu un elastīgu pieeju, kas balstīta faktisko apstākļu un Covid-19 radīto seku ietekmes izvērtējumā, izmantojot regulējumā paredzētās iespējas.

Uz augšu