Izaicinājums vai iespēja? Latvijas IT nozare baltkrievu ienākšanu gaida ar dalītām jūtām

Programmers of EPAM company are seen in their office in Minsk, Belarus March 17, 2016. To match Insight BELARUS-TECH/ REUTERS/Vasily Fedosenko

FOTO: Reuters/ScanPix

Jau tuvākajā laikā ​12 Baltkrievijas informācijas tehnoloģiju (IT) nozares uzņēmumi un 500 to darbinieki varētu pārcelties uz Latviju, turklāt sagaidāms, ka šāda interese vēl tikai augs, taču Latvijas IT nozare baltkrievu kolēģu ierašanos gaida ar dalītām jūtām, otrdien vēstīja LTV "Panorāma".

Aicinot Baltkrievu augsto tehnoloģiju nozares gaišākos prātus pārcelties uz Latviju, tiem tiek piedāvāta atvieglota vīzu iegūšana, samazināta birokrātija bankas kontu atvēršanā un īpaša pretimnākšana jaunuzņēmumu veidošanai.

“Tas ir abpusēji izdevīgs darījums. Interese ir no abām pusēm.

10

Baltkrievijā pie esošās politiskās situācijas lielie uzņēmumi meklē sev jaunas mājas un Latvija sevi Covid-19 krīzes laikā ir pierādījusi kā drošu valsti gan no ekonomikas, gan veselības dimensijas puses, un tā interese ir gana liela no viņiem,” stāstīja ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (“KPV LV”).

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) direktors Kaspars Rožkalns pastāstīja, ka

iespēju pārcelties uz Latviju nopietni apsver 29 uzņēmumi, no kuriem 12 jau pieņēmuši lēmumu pārcelties daļēji vai pilnībā.

10

Kopumā uz Latviju varētu pārcelt ap 500 darbinieku, un tādējādi baltkrievu uzņēmēji nodokļos par algām vien Latvijas budžetu papildinātu par aptuveni 250 000 eiro gadā.

Latvijas IT nozare baltkrievu ienākšanu gaida ar dalītām jūtām.

10

No vienas puses, tā raizējas, vai iebraucējiem netiks piedāvātas tirgu kropļojošas privilēģijas. No otras puses – cer uz iespēju pārvilināt spējīgākos darbiniekus, jo Latvijā IT speciālistu atalgojums vidēji ir augstāks.

“Tā viennozīmīgi būtu mūsu interese piesaistīt šos speciālistus, lai viņi varētu darboties. Daudzi uzņēmumi to jau izmanto, un šī sadarbība jau ir. Tā noteikti mums ir iespēja,” sacīja Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju asociācijas vadītāja Signe Bāliņa.

“Protams, ir svarīgi, lai netiktu kaut kādā veidā diskreditēti Latvijas IT uzņēmumi, lai nebūtu sliktāka situācija,” piebilda asociācijas vadītāja.

Ekonomikas ministrija cer, ka baltkrievu uzņēmumi netiks koncentrēti Rīgā, bet dažādos Latvijas reģionos.

Īpaši pievilcīga viņiem varētu būt Daugavpils, kas ir ģeogrāfiski tuvāka, ar lielu baltkrievu kopienu

10

un Latgales Speciālās ekonomiskās zonas sniegtajām priekšrocībām.   

Kopš Baltkrievijas prezidenta vēlēšanām, kas raisīja plašus protestus, LIAA mobilizējis resursus, uzrunājot Baltkrievijas uzņēmumus par iespējām pārcelt savu darbību uz Latviju. Līdz šim padziļinātas konsultācijas sniegtas 116 Baltkrievijas uzņēmumiem un privātpersonām. Pašlaik šie uzņēmumi Baltkrievijā nodarbina vairāk nekā 4000 cilvēku.

No potenciālajiem 116 investoriem 30 uzņēmumi strādā informācijas tehnoloģiju jomā, bet 25 ir ražošanas uzņēmumi.

10

Vairāki uzņēmumi atbilst Jaunuzņēmumu darbības atbalsta likumā definētajiem kritērijiem, un viņu darbinieki varēs saņemt jaunuzņēmumu vīzas.

Arī vairākas Latvijas pašvaldības ir izteikušas Baltkrievijas uzņēmējiem savus piedāvājumus, kurus LIAA apkopo un piedāvā saviem klientiem, informēja LIAA.

Uz augšu
Back