Pērn ar LIAA līdzdalību projektiem piesaistīti 252,4 miljoni eiro

LIAA direktors Kaspars Rožkalns FOTO: Ieva Leiniša/LETA

Ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) līdzdalību pagājušajā gadā realizēts 51 investīciju projekts, piesaistot 252,4 miljonus eiro un izveidojot 2893 jaunas darba vietas, aģentūrai LETA pavēstīja LIAA Komunikācijas un informācijas departamentā.

Aģentūrā norādīja, ka pērn piesaistīto investīciju apmērs bija lielākais pēdējo septiņu gadu laikā, un realizētie projekti ne tikai dos pienesumu valsts ekonomikai, radot jaunas darba vietas un nodokļus valsts budžetā, bet arī palīdzēs transformēt tautsaimniecību, attīstot tā sauktās viedo specializāciju nozares, kurās uzsvars likts uz tehnoloģiski attīstītiem produktiem un inovācijām.

LIAA direktors Kaspars Rožkalns pagājušo gadu salīdzināja ar braucienu bez kartes nezināmā apvidū. "Līdz ar pandēmiju un izsludinātajiem ierobežojumiem biznesa vidē notika daudz strauju pārmaiņu, kurām bija jāpielāgojas. Ar Ekonomikas ministrijas atbalstu ciešā sadarbībā ar uzņēmējiem tas lielā mērā ir izdevies.

Latvijas ekonomika 2020.gadā ir demonstrējusi augstu noturību un, spītējot krīzei, vairākas nozares šo gadu būs noslēgušas ar izaugsmi,"

viņš pauda.

Rožkalns piebilda, ka kopējais preču eksporta apmērs 2020.gada 11 mēnešos pārsniedza 2019.gada līmeni par 80 miljoniem eiro. "Arī investīciju piesaistes jomā gads ir bijis veiksmīgs," viņš minēja.

Informējot par pērn realizētajiem investīciju projektiem, LIAA Komunikācijas un informācijas departamentā minēja biznesa pakalpojumu centrus, piemēram, "Norwegian Air" un "Swisscom", kas kopā radīs vairākus simtus augsti apmaksātu darbavietu. Pakalpojumu nozarē ir pievienojušies arī informācijas tehnoloģiju izstrādātāji no Vācijas - "Prime Force" un "QSC AG", kopā izveidojot vairāk nekā 100 jaunu darba vietu. Jaunuzņēmumu nozarē ir piesaistīts Honkongā bāzētais biomedicīnas uzņēmums "Longenesis". Ražošanas sektorā viens no lielākajiem darba devējiem Daugavpilī "SMD Baltic" no Baltkrievijas, ir pabeidzis pirmo investīciju cikla posmu un šobrīd plāno nākamo vairāku miljonu eiro apmērā.

LIAA norādīja, ka sekmīgajam darbam ar Baltkrievijas uzņēmumiem kopumā bija nozīmīga loma investīciju piesaistes jomā. Lēmumu par pārcelšanos uz Latviju 2020.gadā pieņēma 17 Baltkrievijas uzņēmumi, kuri pārsvarā gadījumu pārstāv tehnoloģiju nozari. Plānots, ka pārskatāmā periodā tiks izveidotas vismaz 1000 jaunas darba vietas. Projektu lokācija šobrīd ir Rīgā un Daugavpilī. Šie uzņēmumi plāno nodarbināt no 15 līdz 100 un vairāk darbinieku. 

Pašlaik ar tiešu LIAA atbalstu ir izveidoti 10 jauni uzņēmumi ar Baltkrievijas kapitālu. Šajos uzņēmumos, pēc LIAA vēstītā, strādā speciālisti ar iepriekšēju pieredzi tādās pasaulē labi zināmās kompānijās un organizācijās kā ASV Nacionālā aeronautikas un kosmosa pārvalde (NASA), "Rolls-Royce", "Bloomberg", "Google" un "SpaceX". Drošības apsvērumu dēļ šie uzņēmumi šobrīd vēlas saglabāt konfidencialitāti.

Prognozējot turpmāko situācijas attīstību investīciju piesaistes jomā, LIAA uzsvēra -

jāņem vērā, ka pandēmijas radītās sekas var pagarināt atsevišķu investīciju projektu realizācijas laiku. Daļa potenciālo investoru ir piesardzīgi un nogaida. 

LIAA ieskatā varētu mainīties arī investīciju struktūra. Piemēram, nekustamā īpašuma jomā uz kādu laiku, visdrīzāk, samazināsies interese par investīcijām biroju celtniecībā un pieaugs mājokļu celtniecība gan īres, gan pārdošanas segmentā. Ņemot vērā ekonomikas attīstības tendences, turpināsies ieguldījumi ražošanā, informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) uzņēmumu attīstībā un jaunu inovatīvu produktu izstrādē. 

Tāpat LIAA prognozēja, ka īpaši aktuālas būs viedo specializāciju nozares, piemēram, viedpilsētu aprīkojums, dronu tehnoloģijas, dažādu viedo materiālu un aprīkojuma izstrāde, biotehnoloģiju attīstība. Saistībā ar pandēmijas izraisītajiem izaicinājumiem izejvielu piegādes jomā daudzi ražotāji pārskatīs piegādes ķēdes, kas varētu sekmēt investīciju pieplūdumu arī tādās Latvijai tradicionālās nozarēs kā kokrūpniecība un metālapstrāde.

Investīciju aģentūrā uzsvēra, ka darbu pie investīciju piesaistes atvieglos arī tā sauktā "zaļā koridora" ieviešana stratēģiski nozīmīgu investīciju projektu realizācijā. "Zaļais koridors" ietvers administratīvā sloga mazināšanu, paātrinot procedūras tādās investoriem nozīmīgās jomās kā migrācija, teritorijas plānošana un dažādu atļauju un saskaņojumu saņemšana. Uz atvieglotajām procedūrām uz vienlīdzīgiem nosacījumiem varēs pretendēt gan Latvijas uzņēmumi, gan ārvalstu investori.

"Ar šo iniciatīvu tiks būtiski uzlabots Latvijas piedāvājums stratēģiskajiem investoriem un samazinātas šobrīd spēkā esošās administratīvās barjeras. Investīciju piesaistes jomā tiks paātrināta ekonomiskā aprite, palielinot kopējo investīciju apmēru un radot papildus vairākus tūkstošus jaunu augstas pievienotās vērtības darba vietu mūsu iedzīvotājiem," pauda ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (JKP LV).

Atbilstoši LIAA sagatavotajam piedāvājumam, kuru tuvākā mēneša laikā plānots virzīt izskatīšanai Ministru kabinetā, "zaļā koridora" atvieglotajām procedūrām kvalificēsies viedo specializāciju (bioekonomika, biomedicīna un farmācija, fotonika, viedie materiāli, viedā enerģētika un mobilitāte, IKT) un starptautisko biznesa pakalpojumu nozarēs strādājošie uzņēmumi. 

Lai saņemtu šo valsts atbalstu, komersantiem atbilstoši sagatavotajam priekšlikumam būs jāapņemas izpildīt četri no pieciem definētajiem kritērijiem. Starp kritērijiem ietilpst nosacījums, ka ieguldījumu apmērs triju gadu periodā ir vismaz 10 miljoni eiro, bet plānoto darba vietu skaits, īstenojot investīcijas projektu, ir vismaz 100 jaunas darba vietas, bet Rīgas pilsētas teritorijā - vismaz 150 jaunas darba vietas.

Tāpat starp kritērijiem ietilpst nosacījums, ka plānotais preču vai pakalpojumu eksporta apmērs ir lielāks par 500 000 eiro gadā, kā arī komersanta plānotā mēneša vidējā bruto darba samaksa darbiniekiem ir ne mazāka kā 2500 eiro un investīciju projekta īstenošanas rezultātā plānoto no jauna radīto darba vietu skaits ir vismaz 50 jaunas darba vietas.

Piektais izvirzītais kritērijs paredz, ka komersanta plānotais ieguldījumu apmērs pētniecībā un attīstībā un darbinieku kompetenču pilnveidē ir vismaz 50 000 eiro gadā.

Atbilstoši LIAA stratēģijai no 2021. līdz 2023.gadam ārvalstu investīcijās plānots piesaistīt 480 miljonus eiro un izveidot vismaz 4500 jaunas darba vietas.

Uz augšu
Back