“Neapšaubāmi, “Tesla” galvenā seja ir tieši Masks. Iemesls, kādēļ investori nav skaļi kritizējuši “Tesla”, ir tas, ka Maskam ir savs stratēģiskais virziens. Uzņēmums ir galvenais spēlētājs elektroauto tirgū, un
ir skaidrs, ka tieši šis uzņēmums iezīmēs “zelta ēru” elektroauto vēsturē. Un tagad jāgaida, vai Maska vadībā šis uzņēmums nesasniegs vēl lielākus augstumus,” sacīja “Wedbush Securities” analītiķis Daniels Īvss.
“Tesla” akciju cenas kāpums, kā arī akciju opciju bloku iegāde ir padarījusi Masku par bagātāku cilvēku pasaulē, apsteidzot ilggadējo miljardieru ranga līderi Džefu Bezosu no “Amazon”.
Vai Maskam tiešām vajag vēl vairāk akciju opciju?
Pretēji Maskam, Bezoss nesaņēma papildu akcijas no “Amazon”. Tā vietā viņš saņēma relatīvi pieticīgu algu par darbu “Amazon” vadītāja amatā (2019. gadā 81 840 dolāri), savukārt dividendēs viņš saņem 1,6 miljonus dolāru gadā. Bezoss ir arī akcionārs, līdz ar to, viņš savas bagātības gūst gadījumā, ja “Amazon” akciju vērtība pieaug (un tas arī notiek, bet ne tik ātri, kā “Tesla” gadījumā).
Pašlaik Maskam pieder 170 miljoni “Tesla” akciju, kas ir vairāk nekā 137,2 miljardus dolāru vērtas. Turklāt viņam vēl ir opcija iegādāties jaunas akcijas. 2020. gadā no akciju vērtības pieauguma Masks nopelnīja vairāk nekā 120 miljardus dolāru, un potenciāls tālākai izaugsmei ir milzīgs.
Masks iegādājās “Tesla” akciju kontrolpaketi 2004. gadā, kad tā bija neliela privātā kompānija. Par darbu uzņēmuma vadītāja amatā viņš algu nesaņem. Brīdī, kad viņš iegādājās pirmo akciju paketi, vienas akcijas cena bija nedaudz virs sešiem dolāriem. Tagad vienas akcijas cena ir vairākas reizes dārgāka.
Ja “Tesla” akciju vērtība turpinās kāpt, tad turpinās kāpt arī Maska bagātības. Piemēram, pērn maijā Masks saņēma pirmo akciju bloku, kas tajā laikā bija “tikai” 770 miljonu dolāru vērts. Tagad šis bloks maksā 6,2 miljardus dolāru.
Tiek norādīts, ka Masks nekad nav pārdevis nevienu sev piederošo “Tesla” akciju.
Tiek norādīts, ka akcijas var iegādāties arī paši kompānijas darbinieki, kas tādā veidā var saņemt piemaksas par savu darbu. Uzņēmums neatklāja, cik daudzi no kopumā 70 750 strādājošajiem ir iegādājušies uzņēmuma akcijas.
“Tesla” ziņojumā teikts, ka "mūsu kompensācijas filozofija visiem mūsu darbiniekiem atspoguļo mūsu jaunuzņēmuma izcelsmi, uzsverot, ka prēmijas ir balstītas mūsu pašu kapitālā".
Ņemot vērā, ka “Tesla” pozitīvie finanšu rādītāji lielākoties ir saistīti ar panākumiem biržās, var redzēt, ka dabiskais ienākumu līmenis nav tas spīdošākais.
Piemēram, pagājušajā gadā “Tesla” pirmo reizi savā vēsturē ziņoja par pozitīvu ienākumu bilanci, nopelnot 721 miljonu dolāru. Kritiķi norāda, ka tas ir daudz mazāk, nekā saņemot no akciju vērtības pieauguma. Tiek norādīts, ka kompānija patiesībā zaudē tieši pašā galvenajā aspektā – automobiļu tirdzniecībā, un paļauties uz veiksmi finanšu tirgos ilgtermiņā nav prātīgi.
Taču skaidrs ir viens – vismaz tuvākajos gados “Tesla” turpinās būt nozīmīgs spēlētājs finanšu tirgos. Un skaidrs, ka uzņēmumam ir pietiekami daudz laika, lai ienākumu bilanci papildinātu ne tikai panākumi biržās, bet arī labi elektroautomobiļu tirdzniecības rādītāji.