Skip to footer
Šodienas redaktors:
Lauma Lazdiņa
Iesūti ziņu!

Kā mājdzīvnieki var palīdzēt senioriem pārvarēt vientulību?

Raksta foto

Vientulība var negatīvi ietekmēt cilvēkus, un pēdējo gadu laikā tā ir īpaši pieaugusi senioru vidū. “Mars”, globālais mājdzīvnieku barības, saldumu un citu pārtikas produktu ražotājs, sadarbojoties ar dažādām organizācijām un iesaistoties pētījumos un projektos, regulāri meklē veidus, kā palīdzēt risināt šo problēmu. Kādēļ tas ir svarīgi?

Vientulība ietekmē cilvēku fizisko un emocionālo stāvokli

Cilvēkiem patīk socializēties vienam ar otru, un attiecību uzturēšana atstāj pozitīvu ietekmi gan uz to, kā cilvēki jūtas kopumā, gan uz viņu mentālo pašsajūtu. Pēdējo gadu laikā sociālā izolētība un vientulība ir kļuvušas par nopietnu problēmu, radot apdraudējumu sabiedrības kopējam veselības stāvoklim. Būtiski, ka vientulība un sociālā izolētība tiek saistītas arī ar fiziskās un garīgās veselības pasliktināšanos, kas var novest pie, piemēram, depresijas un citām nopietnām veselības problēmām. “Mars Petcare” un “Human Animal Bond Research Institute” (HABRI) veiktie pētījumi rāda, ka vientulība ietekmē miljoniem cilvēku visā pasaulē. Pētījumi arī liecina, ka vientulība var būt tikpat kaitīga kā 15 cigarešu izsmēķēšana dienā, padarot to par nopietnu draudu sabiedrības veselībai, kas aizvien netiek pietiekami aktualizēts.

Izolētība un vientulība visbiežāk rada riskus gados vecākiem cilvēkiem, kuri ir devušies pensijā, zaudējuši tuviniekus vai paliek vientuļi citu iemeslu dēļ. Tādēļ arī kopumā viņi ir vairāk pakļauti mentālās veselības problēmām un vientulībai. Vēl jo vairāk – attiecībās ar cilvēkiem seniori saskaras ar vairākām barjerām, piemēram, viņiem ir grūtības veidot kontaktu ar jaunākām paaudzēm zināšanu trūkuma un fiziskā stāvokļa dēļ.

Skaiste Sruogaite, “Mars” korporatīvās komunikācijas direktore Baltijas, Balkānu un Adrijas jūras valstīs, kā arī Ukrainā un Izraēlā norāda: “Strādājot “Mars”, esam pārliecināti, ka pasaule, kādu to vēlamies redzēt rītdien, sākas ar to, kā veicam uzņēmējdarbību šodien. Mēs vēlamies veidot vidi, kurā cilvēki un mājdzīvnieki ir laimīgi un veseli, un ticam, ka abi šie faktori ir savstarpēji saistīti. Viens no veidiem, kā tiecamies sasniegt izvirzīto mērķi, ir iesaiste dažādos pētījumos, piemēram, “Mars Waltham Centre for Pet Nutrition” veiktajā pētījumā, kurā secināts, ka mājdzīvnieki var palīdzēt vecāka gadagājuma cilvēkiem kļūt aktīvākiem, vairāk būt sabiedrībā, kā arī veicināt viņu fizisko un mentālo noturību, tā potenciāli samazinot vientulības ietekmi tālākajos dzīves gados. Šī iemesla dēļ mūsu mērķis ir atvieglot mājdzīvnieku uzturēšanu, piemēram, nodrošinot, ka tirgū ir pieejama veselīga un ilgtspējīgi ražota barība. Tas ir īpaši svarīgi šobrīd, kad pēdējie gadi Covid-19 zīmē ir vēl vairāk palielinājuši senioru izolētību. Mājdzīvnieki senioru ikdienā, mūsuprāt, ir viens no risinājumiem, kā cīnīties pret vientulību un izolētību vecāko paaudžu vidū. Tā vienlaikus ir arī iespēja padarīt pasauli labāku.”

S. Sruogaite norāda, ka 2019. gadā “Mars Petcare” un HABRI organizēja pirmo konferenci, kurā sabiedrības veselības speciālisti, pētnieki, psiholoģijas, gerontoloģijas un veterinārmedicīnas eksperti skaidroja nepieciešamību aktīvāk pētīt cilvēku un dzīvnieku mijiedarbību, lai labāk izprastu, kāpēc mājdzīvnieki var būt efektīvs risinājums, lai mazinātu sociālo izolētību un vientulību.

Pandēmijas laikā mājdzīvnieki palīdzēja cilvēku izolētības mazināšanā

2020. gadā “Mars” pētījumā “Labākas pilsētas dzīvniekiem” tika secināts, ka dzīvnieki ir bijis galvenais atbalsts cilvēkiem Covid-19 pandēmijas laikā. Dati rāda, ka lielākajai daļai jeb 86% respondentu mājdzīvnieki bija galvenais socializācijas veids, un 58% cilvēku, kuri tikko kļuvuši par mājdzīvnieku īpašniekiem, minēja, ka galvenais iemesls dzīvnieka paņemšanai bijusi vēlme samazināt vientulību.

Kā mājdzīvnieki var pozitīvi ietekmēt cilvēka dzīves kvalitāti?

Saskaņā ar jaunākajiem pētījumiem, ko veica HABRI sadarbībā ar “Mars Petcare”, 80% mājdzīvnieku īpašnieku apgalvo, ka četrkājainais draugs liek justies mazāk vientuļiem. Ceturtā daļa aptaujāto mājdzīvnieku īpašnieku atzīst, ka devuši mājas mīlulim, lai uzlabotu savu garīgo veselību. Tikmēr jaunākais “Eurostat” pētījums “Ageing Europe” liecina, ka 20,5% Latvijas iedzīvotāju ir vecāki par 65 gadiem. No tiem gandrīz divas trešdaļas ir neaktīvi un ir fiziski aktīvi mazāk par 3 stundām katru dienu, kas var pasliktināt gan fizisko, gan garīgo veselību.

Mājdzīvnieki var ne tikai palielināt cilvēka fiziskās aktivitātes, bet arī atstāt pozitīvu iespaidu uz viņa emocionālo stāvokli kopumā. Neatkarīgi no saimnieka vecuma, mājdzīvnieki palīdz iedibināt dažādus cilvēka ikdienas paradumus, kas, piemēram, palīdz mazināt stresu, cīnīties ar vientulību un sākt aktīvāku dzīvesveidu.

Pasaules vadošā garīgās veselības vietne “HelpGuide.org” vēsta, ka spēlēšanās, laika pavadīšana ar suni, kaķi vai citu mājdzīvnieku var paaugstināt serotonīna un dopamīna līmeni, kas nomierina un atslābina cilvēku. Mājdzīvnieki var kļūt par kompanjoniem un atbalstu, mazinot trauksmi un ļaujot saimniekam dzīvot mierpilnāku un laimīgāku dzīvi.

Vecāka gadagājuma cilvēki var ne tikai uzņemties rūpes par mīluli, bet arī apmeklēt dzīvnieku patversmes, palīdzot to darbiniekiem vai pieskatot citu cilvēku četrkājainos draugus. Tās ir aktivitātes, ar kurām seniori var nodarboties jebkurā laikā, jo, piemēram, patversmes regulāri meklē cilvēkus, kuri vēlētos socializēt mājdzīvniekus, vest tos pastaigās u.tml. “Mars” aktīvi nodarbojas ar līdzīgu projektu organizēšanu un atbalstīšanu, mudinot iesaistīties arī savus darbiniekus un sadarbības partnerus.

Uz augšu