Briesmas, kas bērniem draud tīmeklī

TVNET
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: AP/Scanpix

Mūsdienu bērniem līdzās ir daudz ierīču — datoru, viedtālruņu, planšetdatoru. Izmantojot šīs ierīces, mazie lietotāji nonāk internetā un jūtas tur ne mazāk brīvi kā reālajā dzīvē. Tas biedē mammas un tētus: saskaņā ar Kaspersky Lab aptauju* 53% vecāku baidās, ka viņu bērns internetā redzēs nevēlamu saturu, un katrs desmitais ir pārliecināts, ka tas jau ir noticis.

Pētot jaunākās paaudzes intereses internetā, eksperti konstatēja, ka vecāki ir ļoti noraizējušies arī par bērna iespējamo saziņu ar bīstamiem svešiniekiem (44%). Šādi sarunbiedri var aizvainot bērnu, izvilināt no viņa konfidenciālu informāciju, piedāvāt īstas tikšanās. Šīs bailes ir pamatotas, jo bērnus internetā visvairāk interesē tieši saziņas līdzekļi, galvenokārt sociālie tīkli. 77% no bērnu kopējās darbības internetā ietilpst kategorijā «Interneta komunikācijas līdzekļi» (sociālie tīkli, tīmekļa e-pasts un tērzētavas). Vēl vienas augošas briesmas sociālajos tīklos ir kiberiebiedēšana, tas ir, vajāšana un pazemošana internetā, kas bieži izraisa smagas psihiskās traumas, jo īpaši, ja virtuālais konflikts pāraug īstā.

Vēl bērni internetā nonāk pēc datorspēlēm (11%) un lai samaksātu par pirkumiem interneta veikalos vai maksājumu sistēmās (4%). Bērnu neatļauta piekļuve vecāku tiešsaistes maciņiem ne vien rada finansiālus zaudējumus, bet arī var nodrošināt bērnam piekļuvi nevēlamam saturam.

Mazākā mērā bērnu vidū ir populāras citas nodarbes, piemēram, pirātisko programmu, videomateriālu, mūzikas, pornogrāfijas un erotikas, kā arī vecāku instalēto bloķēšanas programmu darbības principu un apiešanas paņēmienu meklēšana un kategoriju «Ieroči», «Vardarbība» un «Necenzēta leksika» tīmekļa vietņu apmeklēšana.

Lai gan iespējamo risku ir daudz, piektdaļa pieaugušo neveic nekādus pasākumus, lai pasargātu savu bērnu, un tikai 22% ir instalējuši vecāku kontroles rīkus.

«Jā, vecākiem ne vienmēr patīk tas, ko bērni meklē vai dara internetā, taču stingri aizliegumi nepalīdzēs atrisināt šīs problēmas. Bērniem ir vajadzīga uzmanība, tāpēc sarunājieties ar viņiem, uzziniet, kas viņiem patīk, kas viņus interesē, ar ko viņi aizraujas. Lai jums neko nevajadzētu aizliegt, ir jābūt līdzās svarīgos bērna dzīves brīžos, jāinteresējas par viņa aizraušanos, jābūt viņa sabiedrotajam un līdzdalībniekam rotaļās un vaļaspriekā,» uzskata pazīstamais Krievijas aktieris un televīzijas raidījumu vadītājs Maksims Vitorgans, kurš iesaistījies iniciatīvā pasargāt jaunos interneta lietotājus.

* Dati no pētījuma, ko pēc Kaspersky Lab pasūtījuma 2015. gada jūnijā ir veikusi tirgus izpētes aģentūra B2B International. Tika aptaujāti mājas lietotāji no 16 gadu vecuma, kas dzīvo Latīņamerikas, Ziemeļamerikas, Tuvo Austrumu, Āzijas, Āfrikas un Eiropas valstīs un Krievijā.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Svarīgākais
Uz augšu