«Revertas» auditētie zaudējumi pērn - 57,5 miljoni eiro

LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Evija Trifanova / LETA

Problemātisko aktīvu pārvaldītājas AS «Reverta» auditētie zaudējumi pērn bija 57,5 miljoni eiro, liecina auditētie 2014.gada finanšu rezultāti.

2013.gadā preventīvi veiktie uzkrājumi nedrošajiem kredītiem ļāva pagājušajā gadā samazināt «Revertas» zaudējumus līdz 57,5 miljoniem eiro, salīdzinot ar 136,4 miljoniem eiro iepriekšējā gadā.

Zaudējumu pamatā ir uzkrājumi problemātisko aktīvu vērtības samazinājumam un procentu izdevumu pārsniegums pār procentu ieņēmumiem. Pēc «Parex bankas» sadalīšanas «Revertas» portfelī tika atstāti tikai zemas kvalitātes aktīvi ar ilgstošām atmaksas grūtībām, tādējādi zaudējumi jau sākotnēji tika apzināti un ietverti restrukturizācijas plānā visā «Revertas» darbības ciklā, teikts pagājušā gada finanšu pārskatā.

«Ņemot vērā spēcīgos izaicinājumus, makroekonomiskos rādītājus un politekonomisko situāciju, pērn visa «Revertas» komanda ir paveikusi ārkārtīgi vērtīgu un apjomīgu darbu. Varētu pat teikt, ka uz spēju robežas ir izdarīts maksimāli iespējamais, sasniedzot labus rezultātus. Tai pašā laikā ir jābūt reālistiem, jo zaudējumi būs jāatzīst,» skaidro «Revertas» valdes priekšsēdētāja Solvita Deglava.

Koncerna zaudējumi pērn bija 60,4 miljoni eiro iepretim 126,04 miljoniem eiro 2013.gadā, liecina finanšu pārskats.

2014.gadā «Reverta» Valsts kasei atmaksāja 85,2 miljonus eiro, kas ir par 27,3 miljoniem eiro vairāk nekā iepriekšējā gadā. No visiem pērn atgūtajiem līdzekļiem 60 miljoni eiro ir novirzīti valsts ieguldījuma pamatsummas dzēšanai, savukārt 25,2 miljoni eiro samaksāti procentu maksājumos par valsts atbalsta izmantošanu.

Pērn gada pirmajā pusē «Revertas» rezultātus pozitīvi ietekmēja gan kopējie Latvijas ekonomiskie rādītāji, gan aktivitāte nekustamo īpašumu jomā, piemēram, «Reverta» realizēja vienu no sarežģītākajiem un lielākajiem nekustamā īpašuma darījumiem Latvijā. Tika pārdots sporta komplekss «Skonto», valstij atgūstot 13,8 miljonus eiro, kas pilnībā nosedza ne vien kredītsaistības, bet arī objekta uzturēšanas izmaksas.

Gada otrā puse «Revertai» iezīmējās ar Krievijas un Krievijas-Ukrainas krīzes ietekmēto makroekonomisko rādītāju pasliktināšanos, rubļa devalvācijai apgrūtinot Krievijas un citu NVS valsts klientu kredītu atmaksas iespējas. Latvijas ekonomiku un nekustamo īpašumu tirgu negatīvi ietekmēja neprognozētās izmaiņas Latvijas likumdošanā par nerezidentu uzturēšanās atļauju saņemšanas kārtību, kā arī plānotā «nolikto atslēgu» principa ieviešana, kas izraisīja asu banku pretestību un strauji samazināja izsniegto hipotekāro kredītu skaitu, informē «Reverta».

«Revertas» kopējie aktīvi 2014.gada 31.decembrī sasniedza 228,8 miljonus eiro, salīdzinot ar 350,7 miljoniem eiro gadu iepriekš. Sarūkot aktīvu portfeļa apjomam, ir sākta «Revertas» darbības pakāpeniska samazināšana un struktūras pārplānošana atbilstoši mazākam darbinieku skaitam, tā saglabājot uzņēmuma augsto darbības efektivitāti.

Kopš 2010.gada augusta līdz pagājušā gada beigām «Reverta» no problemātisko kredītu portfeļa ir atguvusi 604,9 miljonus eiro.

Kopš 2010.gada augusta līdz pagājušā gada 31.decembrim valsts no «Revertas» kopumā ir saņēmusi vairāk nekā pusmiljardu eiro. Šo summu veido maksājumi Valsts kasei 313,4 miljonu eiro apmērā, kā arī valsts galvotā sindicētā aizdevuma un uzkrāto procentu atmaksa 244,6 miljonu eiro apmērā. Savukārt dažādu nodokļu un nodevu maksājumos valsts ir saņēmusi aptuveni 15 miljonus eiro. Par subordinētajām saistībām kopš 2010.gada 1.augusta kopumā samaksāti 17,2 miljoni eiro.

Atbilstoši grozījumiem Komercdarbības atbalsta kontroles likumā no pagājušā gada jūlija «Reverta» pārtrauca pakārtoto saistību jeb subordinēto saistību pamatsummu un procentu maksājumus līdz pilnīgai valsts atbalsta atmaksai. Likuma grozījumi ļaus valstij pirmajai atgūt savulaik «Parex bankā» veikto ieguldījumu un «Revertai» turpmāk ik gadu ietaupīt 4,4 miljonus eiro. Maksājumi pamatā tika veikti «Parex bankas» bijušajiem akcionāriem un ar tiem saistītajām personām.

Kā ziņots, valsts 2008.gada rudenī pārņēma finanšu grūtībās nonākušo «Parex banku», kas vēlāk tika sadalīta divās kredītiestādēs. Labos aktīvus pārņēma banka «Citadele», bet problemātiskos turpināja pārvaldīt «Parex banka», kas 2012.gadā atteicās no bankas licences, mainīja nosaukumu un tagad strādā ar zīmolu «Reverta».

Atlikušais valsts atbalsts «Revertai» 2014.gada beigās bija 749,01 miljons eiro.

Šā gada februāra vidū «Reverta» veica kārtējo procentu maksājumu Valsts kasei piecu miljonu eiro apmērā.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Svarīgākais
Uz augšu