Rungainis: sievietēm jānosaka augstāks pensionēšanās vecums (25)

LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: LETA

Pensionēšanās vecums ir jāpaaugstina, taču taisnīgāk būtu sievietēm noteikt augstāku pensionēšanās vecumu. Sieviešu vidējais mūža ilgums Latvijā ir 78 gadi, vīriešiem - 68. Tādēļ taisnīgāk būtu, ka vīriešiem pensionēšanās vecumu paaugstinātu līdz 65 gadiem, par ko, cik saprotu, ir runa, bet sievietēm - līdz 75 gadiem, tā izteicies investīciju baņķieris, "IBS Prudentia" partneris Ģirts Rungainis.

Jo ilgāk dzīvo, jo ilgāk jāstrādā

Ir skaidrs, ka ir jāpaaugstina pensionēšanās vecums, norāda investīciju baņķieris. "Tikai ir viena nianse - pateikšu, lai iegūtu papildu ienaidniekus (smejas). Sieviešu vidējais mūža ilgums Latvijā ir 78 gadi, vīriešiem - 68. Tādēļ taisnīgāk būtu, ka vīriešiem pensionēšanās vecumu paaugstinātu līdz 65 gadiem, par ko, cik saprotu, ir runa, bet sievietēm - līdz 75 gadiem," tā laikrakstam Diena saka Rungainis, gan piebilstot: "Skaidrs, ka tik vienkārši nevar, bet aritmētika ir vienkārša: nu nevar arvien sarūkošs darbaspēks nodrošināt pensijas arvien pieaugošam skaitam cilvēku, turklāt jāatceras, ka pensionāri veselībai tērē 80% no summas, kas uz galviņu ir visa mūža garumā."

Bagātajiem pensijas nevajag

Pensiju sistēmā patlaban ir trīs līmeņi. Pirmais - nenopelnītā jeb tā, ko gādā strādājošie. Tad ir divi līmeņi nopelnītās. "Mūsu paaudzei vispār nav variantu - mums šīs nenopelnītās pensijas nebūs, jo nebūs no kā maksāt. Saprotiet, es iestājos pret to, ka pensiju uztver kā kaut kādu valsts novēlējumu. Piemēram, uzskatu, ka cilvēkiem, kuriem ir daudz naudas vai īpašumu, vispār nevajadzētu pensiju saņemt. Jā, viņi ir strādājuši, radījuši darbvietas utt. Super! Bet arī šī valsts viņiem ir devusi iespēju dzīves laikā kļūt turīgiem," pauž Rungainis.

Bērnus audzināt nav izdevīgi

Viņš atzīmē, ka bērns, kamēr to izaudzina, izmaksā apmēram tikpat, cik pieaugušais. Rungainis min piemēru par ģimeni ar trim bērniem. "Tātad šī ģimene peras, šiverē, iegulda bērnos - vairākums simtus tūkstošu. Blakus dzīvo ģimene, kura izlemj iztikt bez bērniem. Viņi normāli dzīvo, brauc ceļojumos, pērk nekustamos īpašumus. Tagad pienāk pensionēšanas vecums, un ir liela varbūtība, ka šai otrajai ģimenei pensijas pienākas lielākas. Jo viņiem ir bijusi iespēja palikt darbā ilgāk, viņiem bērni neslimoja, viņiem sieviete varēja strādāt bez pārrāvuma, izmantot iespējas. Un tagad šis pāris dzīvo lielā mājā, negrib to pārdot un saka: lai tās otras ģimenes bērni mums maksā pensiju! Tā ir iedzīvošanās," vērtē eksperts.

Viņš atzīmē arī, ka demogrāfija ir ekonomisks jautājums. "Mani tracina, ka saka: padomju laikā mums nemaksāja, bet bērnus audzinājām. Jā, bet tad transports neko nemaksāja, bija bezmaksas izglītība, veselība," situāciju raksturo Rungainis.

Komentāri (25)CopyLinkedIn Draugiem X
Svarīgākais
Uz augšu