Drīzumā iedzīvotāju maciņos nonāks jaunas banknotes

FOTO: Edijs Pālens

Latvijas Bankas pārstāvji piektdien informēja par jaunās sērijas 100 un 200 eiro banknošu laišanu apgrozībā. 

Jaunās sērijas 100 un 200 eiro banknotes pie iedzīvotājiem un uzņēmējiem nonāks nākamnedēļ - 28.maijā. Ar šo banknošu laišanu apgrozībā tiks noslēgta pāreja uz modernāka dizaina un drošāku Eiropas sērijas banknošu ieviešanu, kas tika sākta 2013.gadā, apgrozībā laižot jauno piecu eiro banknoti.

Pasākumā piedalījās Latvijas Bankas valdes loceklis, Kases un naudas apgrozības pārvaldes vadītājs Jānis Blūms un Latvijas Bankas Naudas tehnoloģiju daļas vadītājs Aleksandrs Antiņš.

Tajā tika sniegta informācija par jauno, Eiropas sērijas 100 un 200 eiro banknošu nonākšanu apgrozībā no 28.maija, par līdz šim paveikto Eiropas sērijas banknošu ieviešanā, par Latvijas Bankas īstenoto gatavošanos jauno 100 un 200 eiro banknošu laišanai apgrozībā, kā arī tiks stāstīts par būtiskākajām izmaiņām banknošu dizainā un pretviltošanas elementos.

Eiropas sērijas banknotes nodrošina labāku aizsardzību pret viltošanu un banknošu drošības uzlabojumus, tostarp 100 un 200 eiro banknotēm ir tādi paši pretviltošanas elementi kā 50 eiro banknotei, piemēram, portrets ūdenszīmē un hologrammā, kā arī jauni un uzlaboti elementi, kas padara tās grūtāk viltojamas, bet ir viegli pārbaudāmi.

Jaunums ir pavadoņhologramma. Tas ir pilnīgi jauns pretviltošanas elements, kas redzams 100 un 200 eiro banknošu sudrabotās joslas augšējā daļā. Pagrozot banknoti, var redzēt sīkus eiro simbolus, kas riņķo apkārt nominālvērtības skaitlim. Eiro simboli kļūst skaidrāk saskatāmi tiešā gaismā.

Vēl viens būtisks elements ir visā sērijā jau izmantotais smaragdzaļais skaitlis. Pagrozot banknoti, uz spīdošā skaitļa apakšējā kreisajā stūrī redzams kustīgas gaismas efekts, kas pārvietojas augšup un lejup, un skaitlis maina krāsu no smaragdzaļas uz tumši zilu. Uz jaunajām 100 un 200 eiro banknotēm eiro simboli redzami arī uz skaitļa.

Papildus plašai sabiedrībai paredzētajiem pretviltošanas elementiem jaunajām banknotēm ir jauni un uzlaboti elementi autentiskuma noteikšanai ar iekārtu un ierīču palīdzību.

Iedzīvotājiem nekas speciāli nebūs jādara - nebūs jāiet uz bankām un banknotes nebūs jāmaina. Eiropas sērijas banknotes apgrozībā nonāks pakāpeniski - ar Latvijas Bankas un banku starpniecību. Pirmā izlaiduma banknotes būs apgrozībā kopā ar jaunajām banknotēm un saglabās savu vērtību bez laika ierobežojuma.

Eiropas sērijas piecu eiro banknote tika izlaista 2013.gada maijā, 10 eiro banknote - 2014.gada septembrī, 20 eiro banknote - 2015.gada novembrī, bet 50 eiro banknote - 2017.gada aprīlī.

Uz augšu