Satura mārketings

Studēšana kā nacionāla goda lieta – Akadēmiskā bibliotēka atklāj simtgades izstādi

Universitāte svētku rotā. V.Rūsa 1932

FOTO: Publicitātes foto

13. septembrī plkst. 17.00 Latvijas Universitātes (LU) Akadēmiskajā bibliotēkā, Rīgā, Rūpniecības ielā 10, notiks izstādes “Mūsu Alma Mater – fakti, notikumi, atmiņas”, kas veltīta LU simtgadei, atklāšana.

Savā atmiņu stāstījumā par Latvijas Universitāti tās sekretārs laika posmā no 1937. līdz 1944. gadam Jānis Vēliņš atceras: “Kad 1937. gada  1. septembrī sāku strādāt Latvijas Universitātes sekretariātā, toreizējais sekretārs Valdmanis man teica: “Universitāte nav tikai mācību iestāde – tā ir pasaule pati par sevi.”

 LU Akadēmiskajā bibliotēkā skatāmā izstāde veltīta šai pasaulei. Pasaulei, kuras centrālā ass vienmēr ir bijusi un būs students. Izstādes pamatu veido stāsti un liecības par to laika posmu, kad, kā atzinis vēsturnieks Arveds Švābe, “studēšana bija kļuvusi gandrīz par nacionālo goda lietu”, tie bija 20. gadsimta 20.–30. gadi.

LU Studentu padomes vēlēšanu plakāts. 1926

FOTO: Publicitātes foto

Iejusties šajā laikā palīdzēs toreizējo studentu Arveda Švābes, Ādolfa Šildes, Arnolda Aizsilnieka, Marisa Vētras, Helmāra Rudzīša, Jāņa Rudzīša u. c. gan nopietnas, gan jautras atmiņas par saviem studiju gadiem un pasniedzējiem – savu Alma Mater. Atmiņu stāstus papildinās bagātīgs ilustratīvais materiāls no LU Akadēmiskās bibliotēkas Misiņa bibliotēkas un Rokrakstu un reto grāmatu nodaļas krājumiem –   fotogrāfijas, grāmatas, laikraksti, žurnāli, kalendāri, afišas, ielūgumi, programmas un citi materiāli. Piemēram, interesantas ir Studentu padomes vēlēšanu afišas, kas liecina par sīvu cīņu starp konkurējošiem sarakstiem. Studentu dzīvi P. Stučkas Latvijas Valsts universitātē varēs skatīt, ielūkojoties žurnāla “Universitāte” un laikraksta “Padomju Students” lappusēs, kā arī fotogrāfijās, kas atsauks atmiņā studentu celtnieku vienību un rudens talku laiku.
 

Studenti ekskursijā. 20. gs. 30. gadi

FOTO: Publicitātes foto

Lai arī Akadēmiskā bibliotēka Latvijas Universitātes saimei piepulcējās nesen (2009. gadā), arī pirms tam un tagad to saista ciešas saiknes ar Universitāti – tas būs redzams fotogrāfijās.

Izstāde būs skatāma līdz 2020. gada 13. janvārim.

Uz augšu