Ārvalstu investoru padome: FATF lēmums ir būtisks investoru uzticības veicināšanai (1)

TVNET/LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Ārvalstu investoru padomes Latvijā projektu vadītāja Linda Helmane un valdes locekļi - "Cemex" valdes loceklis un komercdirektors Baltijas valstīs Māris Gruzniņš, "Circle K Latvia" izpilddirektore Gunta Jēkabsone un "SEB bankas" valdes loceklis Ints Krasts tikšanās laikā ar Eiropas Komisijas viceprezidentu Eiropas Savienības mājā.
Ārvalstu investoru padomes Latvijā projektu vadītāja Linda Helmane un valdes locekļi - "Cemex" valdes loceklis un komercdirektors Baltijas valstīs Māris Gruzniņš, "Circle K Latvia" izpilddirektore Gunta Jēkabsone un "SEB bankas" valdes loceklis Ints Krasts tikšanās laikā ar Eiropas Komisijas viceprezidentu Eiropas Savienības mājā. Foto: Ieva Leiniša/LETA

Ārvalstu investoru padome (FICIL) Latvijā atzinīgi vērtē Latvijas progresu cīņā pret finanšu un ekonomiskajiem noziegumiem, kas ir būtiski investoru uzticības veicināšanai, informēja padomes izpilddirektores pienākumu izpildītāja Linda Helmane. 

Norādot, ka moziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršana ir globāla problēma, kas prasa visaptverošu cīņu pret ekonomiskajiem un finanšu noziegumiem, FICIL atgādina, ka vairāku gadu garumā tā ir uzsvērusi nepieciešamību pilnveidot un attīstīt valsts spējas apkarot šāda tipa noziegumus un ārvalstu investori ir gandarīti par starptautisko organizāciju pozitīvo novērtējumu Latvijā paveiktajam.  

Gada sākumā Eiropas Padomes noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas ekspertu komitejas "Moneyval" atkārtotajā ziņojumā tika atzīts, ka Latvijas normatīvais regulējums noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas jomā lielākoties atbilst Finanšu darījumu darba grupas (FATF) noteiktajiem starptautiskajiem standartiem. "Šodienas paziņojums pēc FATF plenārsēdes Parīzē ir vēl viens pozitīvs solis, kas parāda Latvijas progresu normatīvi un regulatīvi veikto izmaiņu ieviešanā praksē. Uzņēmēji ar lielu interesi gaidīja "Moneyval" un FATF vērtējumus, jo šie atzinumi ir ļoti būtiski lai veicinātu investoru uzticību Latvijas finanšu sektoram un uzņēmējdarbības vides stabilitātei," norāda FICIL. 

Kā secina FICIL, 2018.gada notikumi norādīja uz akūtu nepieciešamību stiprināt finanšu sektora uzraudzību, kā arī spēju apkarot finanšu un ekonomiskos noziegumus. Relatīvi īsā laikā ir veiktas būtiskas pozitīvas pārmaiņas, tādēļ FICIL augstu vērtē valdības un publiskā sektora pārstāvju paveikto, uzlabojot situāciju un realizējot nepieciešamās reformas finanšu sektora uzraudzības darbībā. 

Helmane pauda, ka uzteicama ir arī konstruktīvā komunikācija uzņēmējdarbības pārstāvjiem ar Finanšu izlūkošanas dienestu (FID), Finanšu un kapitāla tirgus komisiju (FKTK), kā arī citām publiskā sektora iestādēm saistībā ar finanšu sektora izmaiņām un attīstību. 

Helmane arī uzsvēra, ka FICIL ieskatā noteikti jāturpina darbs pie Latvijas finanšu sektora reputācijas atjaunošanas starptautiskajā kontekstā, kā arī ir svarīgi demonstrēt veiksmīgu uzņemtā kursa turpinātību. Kā vienu no būtiskām sastāvdaļām sekmīgam finanšu sektora reformu turpinājumam, FICIL uzsver sabiedrības un uzņēmēju izglītošanu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas, terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas jautājumos, kā arī sankciju risku pārvaldīšanā.

Ārvalstu investoru organizācija  norāda, ka Latvijai, pilnībā ieviešot Eiropas Parlamenta un Padomes AML ("anti money laundering") IV un V direktīvas normas, ir pāršķirta jauna lappuse finanšu un biznesa attiecību kultūrā, kas ietver skaidri saprotamus un caurspīdīgus darījumus; nepieciešamo dokumentu, skaidrojumu sniegšanu bankām; patiesā labuma guvēja noskaidrošanu utt. 

FICIL aicina valdību un atbildīgās iestādes atrast labākos risinājumus sabiedrības informēšanai par esošo situāciju un normatīvā regulējuma izmaiņām. Tomēr tik pat būtiski ir nodrošināt samērīgumu starp nepieciešamo prasību ievērošanu un Latvijas uzņēmējdarbības vides konkurētspējas attīstību. 

Aģentūra LETA jau ziņoja, ka FATF lēmusi nepakļaut Latviju pastiprinātai uzraudzībai, tādējādi Latvija netiks iekļauta tā dēvētajā valstu "pelēkajā sarakstā".

Šonedēļ Parīzē notika FATF plenārsesija, kuras laikā tika lemts par Latvijas iekļaušanu valstu sarakstā, kurās ir konstatēti stratēģiski trūkumi naudas atmazgāšanas un terorisma finansēšanas novēršanā jeb tā saucamajā "pelēkajā sarakstā".

FATF secinājusi, ka Latvija ir izveidojusi stipru un noturīgu finanšu noziegumu novēršanas sistēmu, tāpēc valsts netiks pakļauta pastiprinātai uzraudzībai jeb iekļaušanai tā dēvētajā "pelēkajā sarakstā".

Ar šo lēmumu Latvija ir pirmā "Moneyval" pārraudzībā esošā dalībvalsts, kura sekmīgi izpildījusi visas FATF 40 rekomendācijas. "Moneyval" ir FATF asociētais biedrs.

Turpmāku Latvijas progresa uzraudzību saskaņā ar esošajām procedūrām veiks FATF reģionālā institūcija "Moneyval". 

Komentāri (1)CopyLinkedIn Draugiem X
Svarīgākais
Uz augšu