10 veidi, kā pasargāt augus, naudu un vidi

FOTO: Shutterstock

Visi dārznieki sapņo par skaistu vidi, bagātīgu dārzu un skaistiem augiem. Lai to sasniegtu, nepieciešami dažādi minerālmēsli. Izmantojot īstos produktus īstajā laikā, iespējams sasniegt vislabākos rezultātus.

Augu kopšana atkarīga no konkrētā auga veida, tā augšanas stadijas, gadalaika un vietas, kur tas aug. Vissvarīgāk ir pareizi izmantot visus minerālmēslus. Nedrīkst aizmirst, ka tik pat svarīgas ir arī daudzas citas nodarbes un līdzekļi, jo tikai tā iespējams sasniegt pašu labāko rezultātu.

Par augu aizsardzību

Visērtākais un efektīvākais veids, kā pasargāt savus augus, ir izmantot dažādas ķīmiskās vielas jeb citiem vārdiem – pesticīdus. Tos izmantojot pareizi, īpaši augu veģetācijas sākumā, tiek radīti ideālie apstākļi tālākai auga attīstībai – tie noteikti augs daudz ātrāk. Noteikti jāatceras, ka lielākā daļa pesticīdu iedarbojas profilaktiski.

FOTO: Shutterstock

Lai iznīcinātu kaitēkļus, izmanto insekticīdus (nogalina kukaiņus), muloskicīdus (iznīcina gliemjus un sliekas), insekticīdu biocīdus (iznīcina zemes kukaiņus), botāniskos augu ekstraktus un ēteriskās eļļas maisījumus, garšvielas (iznīcina un atbaida kukaiņus), racīdus (iznīdē grauzējus).

Lai cīnītos ar patogēniem, tiek izmantoti dažādi fungicīdi, biocīdie dezinfekcijas līdzekļi, mājsaimniecības un celtniecības ķimikālijas, kā arī mikroelementus - varu, dzelzi, boru un sāļus.

Nevēlamās veģetācijas apkarošanai izmanto herbicīdus (nezālēm), algicīdus (aļģēm), mājsaimniecības un celtniecības ķimikālijas, mikroelementus (aļģēm, sūnām un sēnēm). Dažādos mineālmēslos esošie pesticīdi nodrošina ilgtermiņa aizsardzību pret kaitīgām vielām.

FOTO: Shutterstock

Lūk arī 10 principi, kas jāievēro, lai iegūtu lielu ražu.

  • Sekojiet dārza rotācijas noteikumiem. Pareiza augu maiņa palīdzēs kontrolēt un atjaunot augsnes auglību un kavēt kaitīgo organismu izplatīšanos.
  • Neaizmirstiet: pareizs materiāls stādīšanai+ pienācīgi sagatavota vieta + pareiza un laicīga mēslošana + profilaktiska augu aizsargāšana = veiksme.

Augu un augsnes uzlabošanas produkti

  • Izpildiet visus sēšanas vai stādīšanas noteikumus. Tas pats attiecas uz apaugļošanu. Rudenī izmantojiet kompostētus kūtsmēslus, fosfora un kālija mēslojumu, pavasarī izmantojiet slāpekli un kompleksās mēslošanas līdzekļus. Vienmēr izmantojiet pamata un papildu mēslojumu. Mēslojumu ievietojiet augsnē. Vislabāk augus mēslot ar organiskiem un minerālmēsliem vai meliorantiem (izņemot skābiem augiem).
  • Izvēlieties izturīgas augu šķirnes, kas piemērotas audzēšanai konkrētā klimatiskajā zonā. Izmantojiet augstas kvalitātes sēklas un stādāmo materiālu.
  • Augsne jāmēslo un jāmitrina tik daudz, cik nepieciešams. Apstrādājot augus ar augu aizsardzības līdzekļiem, rīkojieties dažādi (izmantojiet insekticīdus, fungicīdus, mēslošanas līdzekļus (ūdenī šķīstošos)). Herbicīdus izmanto tieši pretējai iedarbībai – lieko vielu iznīcināšanai. Labākā augu aizsardzības prakse ir izmantot augu aizsardzības līdzekļus profilaktiskos nolūkos, kad augi vēl ir veseli.

Mēslojums

  • Stādīšanas laikā un agrā pavasarī nepieciešama obligāta augu apstrāde (jāiznīcina līdz 70% kaitīgo organismu). Jāņem vērā uzturvielu daudzums augsnē. Nepieciešama arī augu kompostēšana, pienācīga apstrāde un augu sagatavošana turpmākai augsnes uzlabošanai.
  • Ievērojiet higiēnas pasākumus: regulāri mazgājiet un notīriet visus instrumentus, aprīkojumu un speciālos darbarīkus.

Darbarīki

  • Ja iespējams, augu aizsardzībai izmantojiet neķīmiskas tehnoloģijas un bioloģiskos augu aizsardzības līdzekļus.
  • Audzējot augus, nepieciešams izvēlēties tās metodes, kas nodara vismazāko kaitējumu cilvēku un dzīvnieku veselībai, kā arī videi.
  • Neaizmirstiet, ka integrēto augu aizsardzības līdzekļu izmantošana nedrīkst būt pārmērīga. Rezultātu iespējams sasniegt, samazinot apstrādes zonas, vai arī mainot lietošanas biežumu. Kad vien iespējams, nepieciešams mulčēt ar organiskiem materiāliem, neatkarīgi no tā, vai stādāt augus vai apstrādājat augsni pēc ražas novākšanas. Ja vien iespējams, jārūpējas par to, lai nekaitētu augsnei, pasargātu to no erozijas, palielinātu humusa slāni.
Uz augšu
Back